Correll_Dohlmann

Gudrun Korsgaard Asmussen1912

Name
Gudrun Korsgaard Asmussen
Birth April 12, 1912
Alias
Gudrun Korsgaard Tommerup f. Asmussen

Christening May 19, 1912 (Age 37 days)
Death of a husbandCarl Christian Tommerup
May 1, 1992 (Age 80 years)

Death

Family with Carl Christian Tommerup - View this family
husband
herself
son
Erik Tommerup
daughter
Lisbeth Tommerup
son
Frank Tommerup

Shared note
Gudrun Korsgaard Asmussen alias Gudrun Korsgaard Tommerup f. Asmussen Født: 12-04-1912 i Spejlsby Skole, Keldby sogn, Mønbo herred, Præstø amt og døbt 19-05-1912 i Keldby kirke - datter af lærer Viggo Asmus Jens Asmussen og hustru Christiane Petrea Korsgaard, 36 år. Forældrene viet 16-08-1904 i Sønder Nissum kirke. Kilde: KB-opslag 85, nr. 4. Keldby sogn, Mønbo herred, Præstø amt. K.M. År 1906-1923. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152549#152549,25399352 Gift 27-12-1939: Carl Christian Tommerup, Maribo (f. 14-04-1914 i Nysted sogn, Musse herred, Maribo amt, søn af direktør Jakob Emil Tommerup og hustru Bertha Mathilde f. Bischoff) gifter sig 27-12-1939 i Grundtvigskirken, Kbh. med Gudrun Korsgaard Asmussen, Bursø Skole (f. 12-04-1912 i Spejlsby Skole, Keldby sogn, Mønbo herred, Præstø amt, datter af afdøde lærer Viggo Asmus Jens Asmussen og efterlevende hustru Christiane Petrea Christensen f. Korsgaard, C. J. Brandts Vej 7, 1. sal, Kbh. NV). Lysning i Bursø kirke. Vidner: Kommunelærer Folmer Asmussen, Magdelonevej 11, Kbh. NV, samt brudgommens fader. Kilde: KB-opslag 209, nr. 58. Bispebjerg sogn (Grundtvigskirken). K.M. År 1937-1941. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148345#148345,24511677 3 børn i ægteskabet. Kilde: Jakob Emil Hastrup-Nielsen