Correll_Dohlmann

Ellen Margrethe OlsenAge: 67 years19251993

Name
Ellen Margrethe Olsen
Birth July 25, 1925
Alias
Ellen Margrethe Tommerup f. Olsen

Christening September 27, 1925 (Age 2 months)
Death of a husbandJakob Emil Tommerup
April 24, 1973 (Age 47 years)

Death February 17, 1993 (Age 67 years)

Family with Jakob Emil Tommerup - View this family
husband
herself
daughter
Private
son
Private
son
Private
son
Private

Shared note
Ellen Margrethe Olsen alias Ellen Margrethe Tommerup f. Olsen Født: 25-07-1925 i Tårs by og sogn, Musse herred, Maribo amt og døbt 27-09-1925 i Tårs kirke, Musse herred - datter af husmand i Tårs Skovby, Erik Olsen, f. 07-04-1890, 35 år gl., og hustru Frederikke Marie f. Christoffersen, f. 24-12-1892, 32 år gl. Faddere: Barnets mor. Ungpige Ellen Hansen i Tårs. Tækkemand i Tårs, Jørgen Henrik Rasmussen. Farbror Mads Knud Olsen, Tårs. Forældrene viet 22-03-1925 i Tårs kirke, Musse herred. Kilde: KB-opslag 93, nr. 9. Tårs sogn, Musse herred. Maribo amt. K.M. År 1911-1929. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158039#158039,26536307 Gift 30-12-1949: Ungkarl, landmand, Jakob Emil Tommerup, p.t. Sandholmlejren - Skovbakken 3, Virum (f. 09-07-1928 i Warnemünde, søn af direktør i Nykøbing Falster, Jakob Emil Tommerup og hustru Bertha Mathilde Bischoff) gifter sig 30-12-1949 i Tårs kirke, Musse herred, Maribo amt med pige, husjomfru Ellen Margrete Olsen (læs: Ellen Margrethe Olsen) af Aastrup, Kirke-Saaby sogn, Kbhvns. amt (f. 25-07-1925 i Tårs by og sogn, Maribo amt, datter af husmand og ægsamler Erik Olsen og hustru Frederikke Marie Christoffersen, Tårs). Vidner: Brudens far samt teglværksbestyrer Tommerup, Grænge. Kilde: KB-opslag 243, nr. 7. Tårs sogn. Musse herred. Maribo amt. K.M. År 1929-1963. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158040#158040,26536704 4 børn i ægteskabet. Død 17-02-1993: Ellen Margrethe Tommerup f. Olsen, enke, dør 17-02-1993, 67 år gl. Kilde: Jakob Emil Hastrup-Nielsen