Correll_Dohlmann

Ane Christine MoserAge: 82 years17711853

Name
Ane Christine Moser
Birth July 21, 1771
Alias
Ana Kirstine Mose, Anne Kirstine Lund og Anna Kirstine Wackerhausen f.Moser

Christening July 26, 1771 (Age 5 days)
MarriageOle Petersen LundView this family
before 1796 (Age 24 years)

Birth of a son
#1
Johan Christian Peter Wackerhausen
December 28, 1797 (Age 26 years)
Christening of a sonJohan Christian Peter Wackerhausen
January 21, 1798 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Juliane Christine Wackerhausen
November 16, 1799 (Age 28 years)
Christening of a daughterJuliane Christine Wackerhausen
December 10, 1799 (Age 28 years)
MarriageJohan Wendel WackerhausenView this family
December 11, 1801 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#3
Johanne Susanne Wackerhausen
April 8, 1810 (Age 38 years)
Christening of a daughterJohanne Susanne Wackerhausen
May 3, 1810 (Age 38 years)
Death of a husbandJohan Wendel Wackerhausen
March 23, 1812 (Age 40 years)
Burial of a husbandJohan Wendel Wackerhausen
April 2, 1812 (Age 40 years)
Marriage of a childLudvig Gottlieb HesselJuliane Christine WackerhausenView this family
April 14, 1820 (Age 48 years)
Marriage of a childHermann Wilhelm JürgesJuliane Christine WackerhausenView this family
January 16, 1829 (Age 57 years)
Marriage of a childErnst Georg Gottfried ChristgauJohanne Susanne WackerhausenView this family
February 10, 1832 (Age 60 years)
Death of a daughterJuliane Christine Wackerhausen
February 20, 1848 (Age 76 years)
Burial of a daughterJuliane Christine Wackerhausen
February 27, 1848 (Age 76 years)
Death August 1, 1853 (Age 82 years)
Burial August 3, 1853 (2 days after death)
Family with Johan Wendel Wackerhausen - View this family
husband
herself
Marriage: December 11, 1801Helligåndskirken, Kbh.
-4 years
son
23 months
daughter
10 years
daughter
Family with Ole Petersen Lund - View this family
husband
herself
Marriage: before 1796

Shared note
Ane Christine Moser alias Ana Kirstine Mose, Anne Christina Moser, Anne Christine Lund og Anna Kirstine Wackerhausen f. Moser Født 21-07-1771: Ana Kirstine Mose f. 21-07-1771 i Kalundborg og døbt 26-07-1771 i Kalundborg Vor Frue kirke - datter af skomager Jacob Mose alias Jacob Samuel Moser og kone Johanne Pedersdatter alias Johanne Pedersdatter Rosengardt. Lars Rosengarts kone bar barnet. Moderen introduceret den 17 p. Trinit. Kilde: KB-opslag 13, nr. 26, spalte 2. Kalundborg Vor Frue, Ars h. År 1770-1815. KB_308_1_002_K01-14-A. Gift 1.g. før 1796: Ana Kirstine Mose/Moser gifter sig med Ole Petersen Lund før 1796, da boet efter ham er taget under skiftekommissionens behandling d. 20-03-1797 i København. Note: Anna Christine Lund f. Moser og Johan Wendel Wackerhausen får 2 børn sammen inden de gifter sig: 1. Johan Christian Peter Wackerhausen Født: 28-12-1797 og døbt 21-01-1798 i Skt. Petri kirke, Kbh. - søn af Johan Wendel Wackerhausen og Anna Christine Lund f. Moser. Som far står afdøde tjener Ole Petersen Lund. Under anmærkninger står Johan Wendel Wackerhausen anført som far til barnet. Kilde: KB-opslag 70, side 137. Skt. Petri. År År 1795-1807. KB_011_1_007_K03-12-A. 2. Juliane Christine Wackerhausen Født: 16-11-1799 i Kbh. og døbt 10-12-1799 i Skt. Petri kirke, Kbh. - datter af Johan Wacker - alias Johan Wendel Wackerhausen - og Anne Christine f. Moser. Kilde: KB-opslag 113, side 222. Skt. Petri. År 1795-1807. KB_011_1_007_K04-26-A. Gift 11-12-1801: Den 24-11-1801 blev ungkarl og tjener Johan Wendelwacker og enken Anne Kirstine Lund indskrevet som trolovede. Enken fremviste udskrift af Kjøbenhavns Hof- og Stads Amts Skiftekommission dateret An. 1797, 20. marts at hendes bo var taget under Skiftekommisionens behandling. Parret copuleret den 11. december 1801 i Helligåndskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 149, 2. spalte. Helligånd. År 1763-1817. KB_006_1_006_K06-04-A. Død 01-08-1853: Enken Ane Christine Wackerhausen dør 01-08-1853 på Vognmagergade 86, Kbh., 82 år gl. og bliver begravet 03-08-1853 fra Trinitatis kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 214, nr. 544. Trinitatis. År 1853-1884. KB_012_2_026_K08-10-A. Folketælling: FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Borgergade 164,1.Sal, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5734: Godtfried Adolph Petersen, 54, Gift, Handelcomisionair Anne Marie Køllen, 44, Gift, hans Kone Adolph Petersen, 13, Ugift, deres Søn Nils Cautrup Bille, 58, Gift, Kongelig Pangtionist Eva Marie Wohningslandt, 52, Gift, hans Kone Christian Ludvig Bille, 23, Ugift, Elev ved det Kongelige Theater Ane Møller, 70, Ugift, Syening Ernst Georg Kreiskopp, 27, Gift, Skrædersvend - alias - alias Georg Ernst Gottfried Christgau, f. 05-04-1807 i Osterholz, Bremen, Tyskland Johanne Wakkerhausen, 24, Gift, hans Kone - alias Johanne Susanne Wackerhausen, f. 08-04-1810 i Kbh. Ane Christine Wakkerhausen, 64, Enke, Syening - alias Anna Christine Wackerhausen, f. Moser, f. 21-07-1771 i Kalundborg FT-1850: København (Staden), Købmager kvarter, Gammel Mønt 159, stuen, fam. nr. 338, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Georg Gottfried Christgau, 43, Gift, skræddermester, husfader - alias Georg Ernst Gottfried Christgau, f. 05-04-1807 i Osterholz, Bremen, Tyskland Hanne Susanne, 40, Gift, hustruen - alias Johanne Susanne Wackerhausen, f. 08-04-1810 i Kbh. Anna Christine Wackerhausen, 79, Enke, Hans svigermoder - alias Anna Christine Wackerhausen f. Moser, f. 21-07-1771 i Kalundborg Georg Julius Christgau, 17, Ugift, lærling, børn - alias Georg Leopold Julius Christgau, f. 10-07-1833 i Kbh. Eleonora Conradine Christgau, 14, Ugift, børn, f. ca. 1836 i Kbh. Poul August Christgau, 11, Ugift, børn, f. ca. 1839 i Kbh. Herman Heinrich Christgau, 9 år, Ugift, børn, f. ca. 1841 i Kbh. Ludvig Carl Orla, 8, Ugift, børn, f. ca. 1842 i Kbh. Rike Cristen Juliane Christgau, 6 år, Ugift, børn, f. ca. 1844 i Kbh. Emma Marie Loise Christgau, 3 år, Ugift, børn, f. ca. 1847 i Kbh.