Correll_Dohlmann

Peder ThomsenAge: 48 years17991847

Name
Peder Thomsen
Birth March 19, 1799
Alias
Normann

Occupation
Skræddersvend og husmand

Hjemmedøbt March 23, 1799 (Age 4 days)
Christening March 25, 1799 (Age 6 days)
MarriageMaren Kirstine NielsdatterView this family
February 7, 1829 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#1
Maren Johanne Pedersen
February 4, 1835 (Age 35 years)
Death September 24, 1847 (Age 48 years)
Burial October 1, 1847 (7 days after death)
Family with Maren Kirstine Nielsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: February 7, 1829Horslunde kirke
6 years
daughter
Knud Pedersen Badskjær + Maren Kirstine Nielsdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: July 23, 1825Horslunde kirke
15 months
step-son
Hans Nielsen Helle + Maren Kirstine Nielsdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: June 8, 1850Horslunde kirke

Shared note
Peder Thomsen alias Normann Født: 19-03-1799 i Bønnet, Vesterborg sogn og hjemmedøbt 23-03-1799. Fremstillet i Vesterborg Kirke 25-03-1799 - søn af husmand Thomas Pedersen og Ingeborg Pedersdatter i Bønnet. Vesterborg sogn. Lollands Nørre herred. Maribo amt. Erhverv: Skræddersvend og husmand Brudens 2. ægteskab: Gift 07-02-1929: Skræddersvend Peder Thomsen på 29 år, af Magletving (Vesterborg sogn), gifter sig 07-02-1829 i Horslunde kirke med enken efter Knud Pedersen Badskjer, Maren Kirstine Nielsdatter på 25 år, af Ørslykke. Forlovere: Aftægtsmand Peder Badskjer af Ørslykke og husmand Njels Bontse af Ørslykke. Kilde: KB-opslag 151, højre side. Horslunde sogn. Lollands Nørre herred. Maribo amt. H.M. År 1813-1829. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204368#204368,38774819 Død 24-09-1847: Peder Thomsen, født i Bønned, dør 24-09-1847 i Horslunde sogn, 48 år gl., og bliver begravet 01-10-1847 Horslunde kirkegård. Død af vattersot. Pederstrup Skift: Attest d: 25 Septb. Kilde: KB-opslag 227, nr. 21. Horslunde sogn. Lollands Nørre herred. Maribo amt. H.M. År 1830-1860. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204369#204369,38775065 Folketællinger: FT-1834. Horslunde sogn, Ørslykke. et Huus. 49. >> Peder Thomsen, 36. gift, Huusmand Maren Kirstine Nielsdatter, 33 gift, hans kone Henrik Pedersen, 8 år, deres barn (Konens barn fra 1. ægteskab med Knud Pedersen) - alias Henrik Knudsen. Knud Pedersen, 4 år, deres barn Thomas Pedersen, 1 år, deres barn Peder Henriksen, 76, år, Enkemand, aftægtsmand. Konens svigerfader fra første ægteskab. FT-1845. Horslunde sogn. Bønnet. huus no. 3 >> Peder Thomsen, 47 gift, Husmand, født Bønnet Maren Kirstine Nielsdatter, 43, gift, Hans kone, født i Vesterborg sogn Thomas Pedersen, 12 aar, deres barn, født Ørslykke sogn Maren Johanne Pedersdatter, 10 aar. deres barn, født Ørslykke sogn Henrik Pedersen, 8 aar, deres barn, født Ørslykke sogn Ane Kirstine Pedersdatter, 5 aar, deres barn, født i Ørslykke sogn Maren Pedersdatter, 3 aar, deres barn, født i Ørslykke sogn Marie Thomasdatter, 54 aar, Ugift, Bønnet, Inderste spinderske. Hustruen som enke i FT-1850: FT-1850: Maribo, Lollands Nørre, Horslunde, Ørslykke, et Huus, 66 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, A2586: >> Maren Kirstine Njelsdatter, 47, Enke(mand), Huuskone, Vesterborg, Maribo Amt Knud Pedersen, 21, Ugift, , Søn, Væver, Horslunde, Maribo Amt Henrik Pedersen, 13, Ugift, , Hendes barn, Horslunde, Maribo Amt Ane Kirstine Pedersdatter10, Ugift, , Hendes barn, Horslunde, Maribo Amt Marie Pedersdatter, 8, Ugift, , Hendes barn, Horslunde, Maribo Amt Bodild Catrine Hansdatter73, Enke(mand), Indsidder, Dagleier, Horslunde, Maribo Amt Hustruen som gift og en datter i FT-1855: FT-1855: Maribo, Lollands Nørre, Horslunde, Horslunde sogn, Maribo amt, 65. et hus Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C6341: Hans Nielsen Helle, 35, Gift, husmand og daglejer, Løjtofte Sogn, Maribo Amt >> Maren Kirstine Nielsen, 53, Gift, hans kone, Vesterborg Sogn, Maribo Amt >> Marie Pedersen, 13, Ugift deres datter, Her i Sognet