Correll_Dohlmann

Methea Sophie Madsen GøtterupAge: 23 years18551879

Name
Methea Sophie Madsen Gøtterup
Birth December 11, 1855
Alias
Mathæa Sophie Visby f. Madsen Gøtterup og Mathæa Sophie Visby f.Madsen Gøtterup

Christening March 16, 1856 (Age 3 months)
MarriageHermann Andreas Seidelin VisbyView this family
March 16, 1876 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Johannes Vilhelm Seidelin Visby
December 13, 1876 (Age 21 years)
Christening of a sonJohannes Vilhelm Seidelin Visby
March 16, 1877 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#2
Ketty Sophie Seidelin Visby
January 17, 1878 (Age 22 years)
Christening of a daughterKetty Sophie Seidelin Visby
May 17, 1878 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#3
Johanne Marie Seidelin Visby
January 14, 1879 (Age 23 years)
Christening of a daughterJohanne Marie Seidelin Visby
March 16, 1879 (Age 23 years)
Death March 30, 1879 (Age 23 years)
Burial April 4, 1879 (5 days after death)
Family with Hermann Andreas Seidelin Visby - View this family
husband
herself
Marriage: March 16, 1876Strøby kirke
9 months
son
13 months
daughter
1 year
daughter
Hermann Andreas Seidelin Visby + Julie Eleonora Kjerulff - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: April 28, 1880Højelse kirke
3 years
step-son
14 months
step-daughter

Shared note
Methea Sophie Madsen Gøtterup alias Matthæa Sophie Madsen Gøtterup, Mathæa Sophie Visby f. Madsen Gøtterup og Mathæa Sophie Visby f. Madsen Gøtterup Født: 11-12-1855 i Nakskov Sankt Nikolaj sogn og døbt 16-03-1856 i Nakskov Sankt Nikolaj kirke - datter af kniplingshandler Christian Madsen Gøtterup og hustru Johanne Marie Henrichsen, 33 år gl., i Nakskov. Forældrene viet 15-11-1850 i Branderslev, Maribo. Kilde: KB-opslag 118, nr. 67. Nakskov Sankt Nikolaj sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153916#153916,25655388 Gift 16-03-1876: Ungkarl Herman Andreas Seidelin Visby, 27 år, købmand i Køge, gifter sig 16-03-1876 i Strøby kirke, Præstø amt med pige Matthæa Sophie Madsen Gøtterup, 20 år, datter af kniplingshandler Christian Madsen Gøtterup i Præstø. Kilde: KB-opslag 101, nr. 2. side 410. Strøby sogn. H.M. År 1836-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205997#205997,39101161 Død 30-03-1879: Mathæa Sophie Visby f. Madsen Gøtterup dør 30-03-1879 i Køge Skt. Nikolaj sogn, 23 år gl., og bliver begravet 04-04-1879 på Køge Skt. Nikolaj kirkegård. Købmand A. S. Visby's hustru, 23 år gl. Anmærkning: Klokkeringning. Kilde: KB-opslag 188, nr. 5. Køge Skt. Nikolaj sogn. K.M. År 1867-1884. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153198#153198,25516573 3 børn: Johannes Vilhelm Seidelin Visby Født: 13-12-1876 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 16-03-1877 i Køge Sankt Nikolaj kirke - søn af købmand Hermann Andreas Seidelin Visby og hustru Mathæa Sophie Madsen Gøtterup, 20 år. Faddere: Fru Marie Gøtterup bar. Moderen stod hos. Forpagter Christian Visby af Strøby og pharmaceut John Gøtterup af København. Kilde: KB-opslag 70, nr. 54. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1967-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204888#204888,38874766 Ketty Sophie Seidelin Visby, f. 17-01-1878 i Køge Skt. Nikolaj sogn og hjemmedøbt 23-02-1878 i Køge Sankt Nikolaj sogn. Dåben publiceret 17-05-1878 i Strøby kirke Johanne Marie Seidelin Visby Født: 14-01-1879 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 16-03-1879 i Køge Sankt Nikolaj kirke - datter af købmand (Hermann) Andreas Seidelin Visby og hustru Matthæa Sophie Madsen Gøtterup på 23 år. Frøken Camilla Becker bar. Fru Julie Olsen stod hos. Faddere: Købmand S. Nielsen og __ H. Pedersen, alle af Præstø. Kilde: KB-opslag 233, nr. 3. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1967-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204888#204888,38874929 Folketællinger: FT-1860: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Sønder Fjerding, Søndergade 319 Stuen, 67, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C7467, lb-nr. 434, mikrokort, FT-1860, nr. 499: Christian Madsen Gøtterup, 38, Gift, Kniplingshandler. Thirslund Sogn, Familiefader, Haderslev Amt Johanne Marie født Hendriksen, g, Gift, hans Kone, Branderslev Sogn, Maribo Amt Joh. Henry Gøtterup, 7, Ugift, Deres Barn, Nakskov >> Mathea Sophia Madsine Gøtterup, 5, Ugift, Deres Barn, Nakskov (alias Methea Sophie Madsen Gøtterup) Rasmine Kirstine Hansen 20, Ugift, Tjenestepige, Windeby Sogn, Maribo Amt Hendes forældre i FT-1880: FT-1880: Præstø, Baarse, Præstø Købstad, Præstø Kjøbstad, Adelgade No. 18-20 Forhuset, 23 F4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8616, lb-nr. 198, hovedliste 36: >> Christian Madsen Gøtterup, 57, Gift, Kniplingshandler, Huusfader, Slesvig >> Johanne Marie Gøtterup født Henriksen, 57, Gift, hans Kone, Brandersløv Sogn, Maribo Amt Trine Hansen, 21, Ugift, Tjenestepige, Remkolde [Sværdborg Sogn, Præstø Amt]