Correll_Dohlmann

Nanna Vilhelmine Seidelin Visby1883

Name
Nanna Vilhelmine Seidelin Visby
Birth December 15, 1883 35 32
Alias
Nanna Vilhelmine Seidelin Snitker f. Visby

Christening April 27, 1884 (Age 4 months)
Death of a motherJulie Eleonora Kjerulff
December 3, 1927 (Age 43 years)
Death of a fatherHermann Andreas Seidelin Visby
January 22, 1935 (Age 51 years)
Death of a half-sisterKetty Sophie Seidelin Visby
about 1952 (Age 68 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 28, 1880Højelse kirke
3 years
elder brother
14 months
herself
Father’s family with Methea Sophie Madsen Gøtterup - View this family
father
step-mother
Marriage: March 16, 1876Strøby kirke
9 months
half-brother
13 months
half-sister
1 year
half-sister
Mother’s family with Hans Peter Jensen Olsen - View this family
step-father
mother
Marriage: May 24, 1873Præstø kirke

Shared note
Nanna Vilhelmine Seidelin Visby alias Nanna Vilhelmine Seidelin Snitker f. Visby Note: Hun bliver opkaldt efter sognepræst Carl Holger Visby's hustru Nanna Hillaria Margrethe f. Smith. Se FT-1860 i Store Heddinge, Stevns herred, Præstø amt. Født: 15-12-1883 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 27-04-1884 i Strøby kirke, Stevns herrred - datter af købmand Herman Andreas Seidelin Visby og hustru Julie Eleonora Kjerulff, 32 år gl. Faddere: Moderen selv. - Faderen og forpagter C. S. F. Visby af Strøby. Kilde: KB-opslag 266, nr. 58. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1867-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204888#204888,38874962 samt KB-opslag 49. Strøby sogn. Stevns herred. Præstø amt. K. M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156978#156978,26323730 Gift med Snitker. Folketælling: FT-1901: Præstø, Tybjerg, Næstved Købstad, 65, 1624, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7898: Frederik Andersen, 18641029, G, Husfader, Manufactur, Commis??, Kjøbenhavn Karoline Laurine Andersen, 18570619, G, Husmoder, Hundelund?? Skanderborg Amt Svend Aage Thorsen??Andersen, 18961229, U, Barn, , Næstved Præstø Amt >> Nanna Vilhelmine Seidelin Visby, 18831215, U, Ung Pige i Huset, Kjøge Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1903 Nanna Vilhelmine Visby, 15-12-1883, Køge Adresse: 01-11-1903: Nørrebrogade 35, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro) - færdigtastet. Filmrulle 0039. Registerblad 3369 (unikt id: 1883408) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1883408&searchname=polit_adv