Correll_Dohlmann

Karla AndersenAge: 74 years19272002

Name
Karla Andersen
Birth August 30, 1927 22 29
Alias
Karla Madsen f. Andersen

Christening February 12, 1928 (Age 5 months)
MarriageEivin Carl MadsenView this family
June 1, 1949 (Age 21 years)
Death of a motherAniela Trypnik
1969 (Age 41 years)

Death of a half-sisterAnna Andersen
1998 (Age 70 years)

Death 2002 (Age 74 years)

Family with parents - View this family
father
mother
sister
Private
herself
brother
Private
Mother’s family with Alfred Ørnfeld Jensen - View this family
step-father
mother
half-sister
half-brother
Private
Family with Eivin Carl Madsen - View this family
husband
herself
Marriage: June 1, 1949b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Karla Andersen alias Karla Madsen f. Andersen Født: 30-08-1927 på Dagebøl Alle 4, Kastrup i Tårnby sogn, Kbhvns. amt og døbt 12-02-1928 i Tårnby kirke, Kbhvns. amt - datter af arbejdsmand Niels Christian Henry Andersen, f. 06-11-1904 i Sundby sogn, Kbh., og hustru Angela (Aniela) Trypnik, f. 08-03-1899 i Polen (læs: år 1898), Dagebøl Alle, Kastrup i Tårnby sogn, Kbhvns. amt. Anm.: Tilmeldt pastor Strunge dem 10-02-1928 af faderen. Ingen jordemoder-melding. Forældrene viet 03-06-1926 i Sankt Annæ kirke (katolsk kirke). Kilde: KB-opslag 490, nr. 34. Tårnby sogn, Kbhvns. amt. K.M. År 1892-1928. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158007#158007,26529914 Gift 01-06-1949: Eivin Carl Madsen, f. 07-07-1926 i Sions sogn, Kbh., ugift, havnearbejder, boende Rosenborggade 19, Kbh., gifter sig borgerligt 01-06-1949 på Københavns Rådhus med ugift Karla Andersen, f. 30-08-1927 i Tårnby sogn, Kbhvns. amt, boende Klitmøllervej 35, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1949, lb.nr. 844. AO-opslag 246. Side 244. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51610#51610,11531305 Død 2002: Karla Madsen f. Andersen dør i 2002, 74 år gl. Ægteparret får sammen 4 børn. Folketælling: FT-1930 - 5. nov.: Amager Fælledvej, Barak 51, st., Sundholm, Kbh.: Niels Christian Henry Andersen, f. 06-11-1904 i Sundby sogn, Kbh., gift, husfar, arbejdsmand, arbejdsløs, gift i 1926, 3 levende børn og 0 døde, bopæl i 1929: Amger Fælledvej Barak 69, Kbh. Aniela (fornavnet overstreget og rettet til Angela) Andersen, f. 08-03-1898 i Polen, gift, husmor, gift i 1926, 3 levende børn og 0 døde, bopæl i 1929: Amger Fælledvej Barak 69, Kbh. Helga Mathilde Marie Andersen, f. 16-06-1926 i Kbh., datter >> Karla Andersen, f. 30-08-1927 i Tårnby, datter Carlo Andersen, f. 12-12-1928 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 341 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=109370#109370,16958686