Correll_Dohlmann

Christine Nielsen Birkbak1826

Name
Christine Nielsen Birkbak
Birth February 25, 1826 31 31
Alias
Christiane Nielsdatter, Christine Birkbak, Christine Andersen

MarriageAndreas AndersenView this family
(on the date of death)

Death of a fatherNiels Birkbak
between 1825 and 1834

Occupation
Sypige

Hjemmedøbt February 28, 1826 (Age 3 days)
Christening July 30, 1826 (Age 5 months)
Birth of a son
#1
Christen Elius Andersen
August 24, 1858 (Age 32 years)
Christening of a sonChristen Elius Andersen
October 31, 1858 (Age 32 years)
Marriage of a childChristen Elius AndersenAnine Georgine Sofie NielsenView this family
November 17, 1885 (Age 59 years)
Death of a sonChristen Elius Andersen
August 22, 1920 (Age 94 years)
Burial of a sonChristen Elius Andersen
August 28, 1920 (Age 94 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1822
4 years
herself
-3 years
elder brother
Family with Andreas Andersen - View this family
husband
herself
Marriage:
son

Shared note
Christine Nielsen Birkbak alias Christiane Nielsdatter, Christine Birkbak, Christine Andersen Født: 25-02-1826 i Frederikshavn og hjemmedøbt 28-02-1826. Fremstillet i Fr.havns kirke 30-07-1826 - datter af Niels Birkbak og hustru Karen Christensdatter i Frederikshavn. Kilde: KB-opslag 72, nr. 5. Frederikshavn. År 1812-1850. KB_C048A_A_001_K03-15-A. Folketællinger: FT-1834: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Strandgyden, 85, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0817: Niels Birkebakkens Enke Karen Christensdatter, 39, Enke, Ernærer sig ved haandarbejde, f. ca. 1795 i Flade (Fr.havn) Christen Nielsen, 11, Ugift, Hendes søn, f. 19. jan 1823 i Frederikshavn Christiane Nielsdatter, 8 år, Ugift, Hendes datter - alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn FT-1850: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Strandgade, 83, 96-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B3262: Karen Birkbak, 55, Enke, Haandarbejde, f. ca. 1795 i Flade (Fr.havn) - alias Karen Birkbak f. Christensdatter og enke efter Niels Birkbak i Frederikshavn Christen Birkbak, 27, Ugift, i Koffardifarten, hendes søn, f. 19. jan 1823 i Frederikshavn Christine Birkbak, 24, Ugift, Sypige, hendes datter - alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn FT-1890: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Søndergade, matr. no. 18, Forhus, 1. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4144: Andreas Andersen, 62, Gift, Husfader, Rebslagermester, f. ca. 1828 i Randers Christine Andersen, 63, Gift, Husmoder, alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn Carl Andersen, 33, Ugift, Barn, Rebslagersvend, f. ca. 1857 i Fr.havn Anna Christine Andersen, 17, Ugift, Barn, f. ca. 1873 i Fr.havn