Correll_Dohlmann

Poul MadsenAge: 77 years17661843

Name
Poul Madsen
Birth about May 1766

Alias
Povel Madsen

MarriageMargrethe OlsdatterView this family
July 28, 1794 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Kirstine Poulsdatter
about 1800 (Age 33 years)
Marriage of a childAnders FrederiksenAne Kirstine PoulsdatterView this family
December 16, 1825 (Age 59 years)
Occupation
Gårdmand i Meløse, Lille Lyngby sogn, Strø herred og i Bastrup,Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred

Death May 29, 1843 (Age 77 years)
Burial June 6, 1843 (8 days after death)
Family with Margrethe Olsdatter - View this family
himself
wife
Margrethe Olsdatter
Birth: about December 1773Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred
Death: December 6, 1850Bastrup, Uggeløse by og sogn, Lynge-Frederiksborg herred
Marriage: July 28, 1794Lynge kirke, Lynge-Frederiksborg herred
6 years
daughter
Ane Kirstine Poulsdatter
Birth: about 1800 33 26Meløse by, Lille Lyngby sogn, Strø herred, Frederiksborg amt
Death: October 16, 1854Lynge Mark, Lynge sogn, Frederiksborg amt

Shared note
Poul Madsen alias Povel Madsen Født: ca. maj 1766 Erhverv: Gårdmand i Meløse, Lille Lyngby sogn, Strø herred og i Bastrup, Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred Gift 28-07-1794: "At der intet hinderligt i ægteskab imellem ungkarlen Povel Madsen af Uggeløse by og sogn, Lynge-Frederiksborg herred, med pigen Margrethe Olsdatter ægteskabsløfter eller andet lovstridigt, derfor indestår vi som forlovere" Liunge den 28-07-1794 i Lynge kirke, Lynge sogn, Frederiksborg amt. for brudgommen: Jens Pedersen, gårdmand - for bruden Christen Jenssen, gårdmand Kilde: KB-opslag 281, side 317. Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred, Frederiksborg amt. E.M. År 1709 - 1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153457#153457,25565686 Død 29-05-1843: Aftægtsmand Poul Madsen i Badstrup dør 29-05-1843 i Bastrup, Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred, 77 år gl., og bliver begravet 06-06-1843 på Uggeløse sogns kirkegård, Lynge-Frederiksborg herred. Kilde: KB-opslag 152, nr. 6 (år 1843). Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred. Frederiksborg amt. K.M. År 1834-1856. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158155#158155,26558616 Folketælling og bosteder: FT-1801: Frederiksborg, Strø, Lille Lyngby, Meløse Bye, 9. Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A4489, lb-nr. 203, kildehenvisning: bind 51, side 56: >> Povel Madsen, 33, gift, Husbonde Margrethe Olsdatter, 24, gift, hans Kone Karen Povelsdatter, 6, deres Børn Mads Paulsen, 4, deres Børn Ane Kirstine Paulsdatter, 1, deres Børn Else Pedersdatter, 20, Tjenestefolk Ane Andersdatter, 18, Tjenestefolk I 1825: Gårdmand Poul Madsen af Badstrup (Bastrup, Uggeløse sogn) er forlover ved sin datters bryllup. FT-1834: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Uggeløse, Badstrup, en Gaard, 62, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C2332, lb-nr. 359, kildehenvisning 169. Ole Poulsen, 24, Gift, Gaardmand Ane Margrethe Andersdatter, 20, Gift, hans Kone [Ole Poulsen] >> Poul Madsen, 67, Gift, Undertagsmand, Huusfaders forældre [Ole Poulsen] Margrethe Olsdatter, 60, Gift, hans Kone [Poul Madsen], Huusfaders forældre [Ole Poulsen] Maren Poulsdatter, 19, Ugift, deres Datter, Krøbling [Poul Madsen / Margrethe Olsdatter] Anders Svendsen, 24, Ugift, Tjenestefolk Ellen Larsdatter, 16, Ugift, Tjenestefolk Ane Poulsdatter, 25, Ugift, Tjenestefolk FT-1840: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Uggeløse, Badstrup, en Gaard, 190-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4836, lb-nr. 1093, kildehenvisning 248: >> Poul Madsen, 73, Gift, , Undertagsmand ved Gaarden Margrethe Olsdatter 66, Gift, Hans Kone Maren Poulsdatter, 25, Ugift, Krøbling underholdes paa Gaarden undertagsmand = aftægtsmand Sønnen og hans kone: FT-1840: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Uggeløse, Badstrup, en Gaard, 190-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4836, lb-nr. 1085, kildehenvisning 248: >> Ole Poulsen, 30, Gift, Gaardmand >> Ane Margrethe Andersdatter, 26, Gift, Hans Kone Anders Olsen, 6, Ugift, Deres Søn Ane Kirstine Olsen, 4, Ugift, Deres Datter Rasmus Olsen, 2, Ugift, Deres Søn Mette Kirstine Andersdatter, 28, Ugift, Tyende Magdalene Andersdatter, 17, Ugift, Tyende Mads Christensen, 19, Ugift, Tyende *********************************************************************** Poul Madsen er: (1) Karlie og Eva's 4 x tipoldefar (deres ane nr. 210); og er: (1) Kristine's 3 x tipoldefar (hendes ane nr. 82)