Correll_Dohlmann

Niels BirkbakAge: 30 years17951825

Name
Niels Birkbak
Birth about 1795

Alias
Niels Birkebakken

MarriageKaren ChristensdatterView this family
about 1822 (Age 27 years)

Birth of a son
#1
Christen Nielsen Birkbak
January 19, 1823 (Age 28 years)
Christening of a sonChristen Nielsen Birkbak
June 1823 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Christine Nielsen Birkbak
February 25, 1826 (Age 31 years)
Christening of a daughterChristine Nielsen Birkbak
July 30, 1826 (Age 31 years)
Death between 1825 and 1834 (Age 30 years)

Shared note
Niels Birkbak alias Niels Birkebakken Født: ca. 1795 Gift: Niels Birkbak gifter sig ca. 1822 med Karen Christensdatter. Død: Niels Birkbak - alias Birkebakken - død mellem 1825 og 1834. Folketælling: FT-1834: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Strandgyden, 85, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0817: Niels Birkebakkens Enke Karen Christensdatter, 39, Enke, Ernærer sig ved haandarbejde, f. ca. 1795 i Flade - Fr.havn Christen Nielsen, 11, Ugift, Hendes søn, f. 19. jan 1823 i Frederikshavn Christiane Nielsdatter, 8 år, Ugift, Hendes datter - alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn