Correll_Dohlmann

Anne SørensdatterAge: 74 years17561830

Name
Anne Sørensdatter
Birth about October 1756

Alias
Anna Sørensdatter og Ane Sørensdatter

MarriageLars NicolajsenView this family
about 1785 (Age 28 years)

Birth of a son
#1
Nicolaj Larsen
May 30, 1796 (Age 39 years)
Christening of a sonNicolaj Larsen
July 10, 1796 (Age 39 years)
Death of a husbandLars Nicolajsen
November 26, 1820 (Age 64 years)
Marriage of a childNicolaj LarsenMaren OlsdatterView this family
January 5, 1827 (Age 70 years)
Death October 20, 1830 (Age 74 years)
Burial November 1, 1830 (12 days after death)
Family with Lars Nicolajsen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1785
11 years
son
Nicolaj Larsen
Birth: May 30, 1796 49 39Alsønderup sogn, Strø herred, Frederiksborg amt
Death: July 28, 1868Ullerød, Tjæreby sogn, Strø herred

Shared note
Anne Sørensdatter alias Anna Sørensdatter og Ane Sørensdatter Født: ca. oktober 1756 Kilde: Hendes alder ved sin død Gift ca. 1785: Lars Nicolajsen, gårdmand i Alsønderup sogn, gifter sig med Anne Sørensdatter. Død 20-10-1830: Anne Sørensdatter dør 20-10-1830 i Alsønderup sogn, 74 år gl., enke efter gårdmand Lars Nicolaisen, gårdmandsaftægtskone i Alsynderup by. Hun bliver begravet 01-11-1830 på Alsønderup sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 187, nr. 11. Alsønderup sogn. Strø herred, Frederiksborg amt. H.M. År 1814-1833 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203134#203134,38527118 Folketællinger: FT-1787: Frederiksborg, Strø, Alsønderup, Alsynderup, , 63, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A4497, lb-nr. 284, kildehenvisning Bind 45, side 10: Lars Nicolaysen, 38, gift, Husbonde, Bonde og gaardbeboer >> Anna Sørrensdatter, 29, gift, hans Kone Hans Larsen, 1, Deres Børn Anna Larsdatter, 8, Deres Børn Karen Larsdatter, 6, Deres Børn Bodil Larsdatter, 4, Deres Børn Metthe Olsdatter, 21, ugift, Tienestepige FT-1801: Frederiksborg, Strø, Alsønderup, Alsynderup Bye, , 3die Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A4493, lb-nr. 19, kildehenvisning bind 51, side 1: Lars Nicolajsen, 52, gift, Husbonde, Gaardmand >> Ane Sørensdatter, 43, gift, hans Kone Karen Larsdatter, 19, ugift, Deres Børn Hans Larsen, 15, ugift, Deres Børn Søren Larsen, 13, ugift, Deres Børn Anders Larsen, 9, ugift, Deres Børn Nicolaj Larsen, 6, ugift, Deres Børn Maren Larsdatter, 2, ugift, Deres Børn ************************************************************************* Anne Sørensdatter er: (1) Karlie og Eva's 5 x tipoldemor (deres ane nr. 397); og er: (1) Kristine's 4 x tipoldemor (hendes ane nr. 141)