Correll_Dohlmann

Ole HenrichsenAge: 46 years17621808

Name
Ole Henrichsen
Birth about April 1762

Alias
Ole Henriksen

MarriageBirthe SimonsdatterView this family
about 1796 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#1
Maren Olsdatter
about June 12, 1806 (Age 44 years)
Occupation
Husmand i Meløse, Lille Lyngby sogn

Christening of a daughterMaren Olsdatter
July 20, 1806 (Age 44 years)
Death about April 29, 1808 (Age 46 years)
Burial May 2, 1808 (3 days after death)
Family with Birthe Simonsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about 1796Lille Lyngby kirke, Strø herred
10 years
daughter
Maren Olsdatter
Birth: about June 12, 1806 44 38Meløse, Lille Lyngby sogn, Strø herred
Death: January 2, 1858Ullerød, Tjæreby sogn, Strø herred

Shared note
Ole Henrichsen alias Ole Henriksen Født: ca. april 1762 Erhverv: Afbygger med Jord, og husmand i Meløse, Lille Lyngby sogn Gift ca. 1795: Ole Henrichsen, afbygger i Meløse by, Lille Lyngby sogn, gifter sig med Birthe Simonsdatter Kilde: Deres børns fødsler Død ca. 29. april 1808: Ole Henrichsen, husmand af Meløse, dør ca. 29-04-1808, 46 år gl., i Meløse, Lille Lyngby sogn. Han bliver begravet Almindelig Bededag = Store Bededag 02-05-1808 på Lille Lyngby sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 57. Lille Lyngby sogn. Strø herred. Frederiksborg amt. E.M. År 1806-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153312#153312,25536999 Folketælling: FT-1801: Frederiksborg, Strø, Lille Lyngby, Meløse Bye, 60. Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A4489, lb-nr. 413, kildehenvisning Bind 51, side 62: Ole Henrichsen, 37, gift, Husbonde, Afbygger med Jord Birthe Simonsdatter, 31, gift, hans Kone Jens Olsen, 5, deres Børn Simon Olsen, 1, deres Børn Inger Larsdatter, 66, enke, Konens Moder ************************************************************************* Ole Henrichsen er: (1) Karlie og Eva's 5 x tipoldefar (deres ane nr. 398); og er: (1) Kristine's 4 x tipoldefar (hendes ane nr. 142)