Correll_Dohlmann

Karen Christensdatter1795

Name
Karen Christensdatter
Birth about 1795
Alias
Karen Birkbak

MarriageNiels BirkbakView this family
about 1822 (Age 27 years)

Birth of a son
#1
Christen Nielsen Birkbak
January 19, 1823 (Age 28 years)
Occupation
Ernærer sig ved håndarbejde

Christening of a sonChristen Nielsen Birkbak
June 1823 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Christine Nielsen Birkbak
February 25, 1826 (Age 31 years)
Death of a husbandNiels Birkbak
between 1825 and 1834 (Age 30 years)

Christening of a daughterChristine Nielsen Birkbak
July 30, 1826 (Age 31 years)
Death

Shared note
Karen Christensdatter alias Karen Birkbak Født: ca. 1795 i Flade - det senere Frederikshavn Erhverv: Ernærer sig ved håndarbejde Gift: med Niels Birkbak ca. 1822 Folketællinger: FT-1834: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Strandgyden, 85, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0817: Niels Birkebakkens Enke Karen Christensdatter, 39, Enke, Ernærer sig ved haandarbejde, f. ca. 1795 i Flade - Fr.havn Christen Nielsen, 11, Ugift, Hendes søn, f. 19. jan 1823 i Frederikshavn Christiane Nielsdatter, 8 år, Ugift, Hendes datter - alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn FT-1850: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Strandgade, 83, 96-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B3262: Karen Birkbak, 55, Enke, Haandarbejde, f. ca. 1795 i Flade - Fr.havn - alias Karen Birkbak f. Christensdatter og enke efter Niels Birkbak i Frederikshavn Christen Birkbak, 27, Ugift, i Koffardifarten, hendes søn, f. 19. jan 1823 i Frederikshavn Christine Birkbak, 24, Ugift, Sypige, hendes datter - alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn