Correll_Dohlmann

Anne Kathrine HansdatterAge: 72 years18331906

Name
Anne Kathrine Hansdatter
Birth September 6, 1833
Alias
Ane Cathrine Hansdatter, Ane Cathrine Hansen, Ane Kathrine Hansen ogKatharine Hansen

Christening October 25, 1833 (Age 49 days)
MarriageHans OlsenView this family
December 28, 1850 (Age 17 years)
Death of a husbandHans Olsen
March 7, 1900 (Age 66 years)
Burial of a husbandHans Olsen
March 15, 1900 (Age 66 years)
Occupation
Husmor og syerske

Death January 16, 1906 (Age 72 years)
Burial January 24, 1906 (8 days after death)
Family with Hans Olsen - View this family
husband
herself
Anne Kathrine Hansdatter
Birth: September 6, 1833Græse sogn, Frederiksborg amt
Death: January 16, 1906Lille Kregme, Kregme sogn
Marriage: December 28, 1850Kregme kirke, Strø herred

Shared note
Anne Kathrine Hansdatter alias Ane Cathrine Hansdatter, Ane Cathrine Hansen, Ane Kathrine Hansen og Katharine Hansen Født: 06-09-1833 i Græse sogn, Lynge-Frederiksborg herred, Frederiksborg amt og døbt 25-10-1833 i Græse kirke, Frederiksborg amt - datter af afbygger Hans Pedersen og kone Ane Nielsdatter i Græse. Kilde: KB-opslag 102, nr. 8. Græse sogn, Lynge-Frederiksborg herred, Frederiksborg amt. K.M. År 18-11-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150519#150519,24960351 Erhverv: Husmor og syerske Gift 28-12-1850: Ungkarl Hans Olsen af Brederød, 27 år, gifter sig 28-12-1850 i Kregme kirke med pigen Ane Cathrine Hansdatter af Brederød, 18 år gl. Vidner: Gårdmand Ole Christensen af Brederød og hjulmand Jørgen Larsen af Brederød. Kilde: KB-opslag 97, nr. 47. Kregme sogn. Strø herred. Frederiksborg amt. K.M. År 1846-1868. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153007#153007,25483622 Død 16-01-1906: Katharine Hansen dør 16-01-1906 i Lille Kregme, Kregme sogn, 72 år gl., og bliver begravet 24-01-1906 på Kregme kirkegård. Aftægtskone i Lille Kregme. Født 06-09-1832 (læs: 06-09-1833) i Græse sogn, datter af husmand Hans Pedersen og hustru Ane Nielsdatter, Græse. Enke efter parcellist Hans Olsen, Lille Kregme. Kilde: KB-opslag 189, nr. 2. Kregme sogn. Strø herred. Frederiksborg amt. K.M. År 1905-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153010#153010,25484262 Folketællinger: FT-1860: Frederiksborg, Strø, Kregme, Brederød By, Et Huus, 75, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C8871, lb-nr. 408, kildehenvisning 15: Hans Olsen, 36, Gift, Krudtværksarbejder og Familiefader, Her i Sognet >> Ane Catrine Hansen, 27, Gift, Hans Kone, Græse Sogn Frederiksborg Amt Ole Hansen, 7, Ugift, Deres Barn, Her i Sognet Ane Hansen, 4, Ugift, Deres Barn, Her i Sognet Hans Peder Hansen, 1, Ugift, Deres Barn, Her i Sognet FT-1880: Frederiksborg, Strø, Kregme, Kregme By, Et Hus, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6607, lb-nr. 29, kildehenvisning 2: Hans Olsen, 56, Gift, Parcelist, Husfader, , Her i Sognet >> Ane Kathrine Hansen, 46, Gift, Husmoder, Hustru, , Græse Sogn, Frederiksborg Amt Ane Hansen, 24, Ugift, Hans Datter, Sypige, , Her i Sognet Niels Jensen Hansen, 17, Ugift, Hans Søn og Medhjælper, , Her i Sognet Christen Hansen, 13, Ugift, Hans Søn, , Her i Sognet Ane Nielsdatter, 76, Enke, Hans Svigermoder forsørges af ham , Græse Sogn, Frederiksborg Amt FT-1890: Frederiksborg, Strø, Kregme, Kregme By, Et Hus, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4569, lb-nr. 618, kildehenvisning 27: Niels Jensen Hansen, 27, Gift, Husfader, Jordbruger og Former Brederød (læs: søn af Hans Olsen og hustru Anne Kathrine Hansen) Johanne Marie Christensen, 28, Gift, Husmoder, Brederød Hans Christen Hansen, under et aar, Ugift, Barn, Kregme Hans Olsen, 67, Gift, Aftægt, Medhjælper, Brederød >> Ane Kirstine Hansen, 56, Gift, Græse (læs: Anne Kathrine Hansen) Ane Nielsdatter, 87, Ugift, Græse (læs: svigermor til Hans Olsen) Christen Hansen, 24, Ugift, Logerende, Former, Brederød (læs: søn af Hans Olsen og hustru Anne Kathrine Hansen) FT-1901: Frederiksborg, Strø, Kregme, Kregme, 15c, 27, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7248, lb-nr. 120, kildehenvisning hovedliste: Niels J. Hansen, 18621207, G, Husfader, Afbygger, Kregme Sogn, Frederiksborg Amt Johanne Marie Kristensen, 18611007, G, Husmoder, Kregme Sogn, Frederiksborg Amt Hans Chresten Hansen 18890218, U, Barn, Kregme Sogn, Frederiksborg Amt Anna G. K. Hansen, 18901019 U, Barn, Kregme Sogn, Frederiksborg Amt Olivia Petrine Hansen, 18930625, U, Barn, Kregme Sogn, Frederiksborg Amt Karla Marie Hansen, 18960223, U, Barn, Kregme Sogn, Frederiksborg Amt Oluf Hansen, 18981219, U, Barn, Kregme Sogn, Frederiksborg Amt >> Katrine Hansen, 0 0000, E, Slægtning, Syerske