Correll_Dohlmann

Christen JohansenAge: 71 years18321904

Name
Christen Johansen
Birth May 5, 1832
Alias
Christen Johannessen og Kristen Johansen

Christening June 24, 1832 (Age 50 days)
MarriageGunil OlsdatterView this family
October 24, 1856 (Age 24 years)
Death of a wifeGunil Olsdatter
April 17, 1898 (Age 65 years)
Burial of a wifeGunil Olsdatter
April 23, 1898 (Age 65 years)
Death January 11, 1904 (Age 71 years)
Burial January 20, 1904 (9 days after death)
Family with Gunil Olsdatter - View this family
himself
Christen Johansen
Birth: May 5, 1832Oppe Sundby sogn, Lynge-Frederiksborg herred, Frederiksborg amt
Death: January 11, 1904Vinderøds Enghave, Vinderød sogn
wife
Gunil Olsdatter
Birth: March 24, 1831 43 39Brederød, Kregme sogn
Death: April 17, 1898Vinderøds Enghave, Vinderød sogn
Marriage: October 24, 1856Kregme kirke

Shared note
Christen Johansen Ved dåben indskrevet som Christen Johannessen alias Kristen Johansen Født: 05-05-1832 i Oppe Sundby sogn og døbt 24-06-1832 i Oppe Sundby kirke - søn af afbygger Johannes Christensen og hustru Else Eriksdatter i Oppe Sundby. Kilde: KB-opslag 4, nr. 2. Oppe Sundby sogn. Lynge-Frederiksborg herred, Frederiksborg amt. K.M. År 1832-1863. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154436#154436,25756045 Erhverv: Tømrer og afbygger i Gift 24-10-1856: Ungkarl Christen Johansen af Brederød, 25 år, gifter sig 24-10-1856 i Kregme kirke med pigen Gunild Olesdatter af Brederød, 25 år gl. Forlovere: Gårdmand Ole Christensen (brudens plejefar) af Brederød, og afbygger Lars Olesen af Oppe Sundby/Ude Sundby sogn. Kilde: KB-opslag 101, nr. 96. Kregme sogn. Strø herred. Frederiksborg amt. K.M. År 1846-1868. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153007#153007,25483626 Død 11-01-1904: Kristen Johansen dør 11-01-1904 i Vinderøds Enghave, Vinderød sogn, 71 år gl., og bliver begravet 20-01-1904 på Vinderød kirkegård. Aftægtsmand, Enghaven, f. 05-05-1832 i Oppe Sundby, søn af afbygger Johannes Christensen og hustru Else (læs: Eriksdatter), Oppe Sundby. Enkemand efter Gunild Olsdatter, Enghaven. Kilde: KB-opslag 429, nr. 1. Vinderød sogn. Strø herred. Frederiksborg amt. K.M. År 1892-1907. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158751#158751,26671340 Folketællinger: FT-1860: Frederiksborg, Strø, Vinderød, Brederød Enghave, et Hus, 73, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5171, lb-nr. 1091, kildehenvisning 186: >> Christen Johansen, 27, Gift, Husfader,Tømmermand, Oppesundby, Frederiksborg Amt Gundhild Olsen, 28, Gift, hans Kone, Creogme, Frederiksborg Amt ------------ Ane Christensen, 3, Ugift, deres Barn, *her i Sognet - f. 03-07-1857 i Vinderød sogn, datter af parcellist Christen Johansen og hustru Gundhild Olsen af Brederød Enghave. Kilde: KB-opslag 43, nr. 214. Vinderød sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158745#158745,26670289 ------------- Else Kirstine Christensen, 1, Ugift, deres Barn, *her i Sognet - f. 08-12-1859 i Vinderød sogn, datter af parcellist Christen Johansen og hustru Gundhild Olsen af Brederød Enghave. Kilde: KB-opslag 39, nr. 10. Vinderød sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158746#158746,26670460 FT-1880: Frederiksborg, Strø, Vinderød, Osebro, Et Hus, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6613, lb-nr. 434, kildehenvisning 22: >> Christen Johansen, 47, Gift, Tømmer, Oppesundby Gunnild Olsen, 48, Gift, Hans Hustru, , ??? Kregme Sogn Johanne Marie Christensen, 18, Ugift, Datter, Osebro *) *) Johanne Marie Christensen Født: 07-10-1861 i Åsebro, Vinderød sogn og døbt 24-11-1861 i Vinderød kirke, datter af parcellist Christen Johansen og hustru Gundhild Olsdatter (læs: Gunil Olsdatter), Brederød Enghave. Faddere: Gårdmand Christen Olsen (barnets morbror), husmand Hans Olsen (barnets morbror), husmand Peder Olsen (barnets morbror) samt gårdmand Lars Olsens enke - alle af Brederød. Kilde: KB-opslag 42, nr. 40. Vinderød sogn. K.M. År 1859-1878. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158746#158746,26670463 FT-1890: Frederiksborg, Strø, Vinderød, Aasebro By, et Hus, 1 F. 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4574, lb-nr. 253, kildehenvisning 13: >> Christian Johansen 57, Gift, Husfader, Afbygger, Oppesundby, Frborg Amt Gunnild Olsdatter, 58, Gift, Husmoder, Kregme