Correll_Dohlmann

Emanuel Alfred Frederik MeisnerAge: 12 years19111924

Name
Emanuel Alfred Frederik Meisner
Birth December 30, 1911 58 40
Alias
Immanuel Frederik Meisner

Christening September 1, 1912 (Age 8 months)
Death August 11, 1924 (Age 12 years)
Burial August 14, 1924 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 21, 1898St. Mariæ kirkesal, Skt. Matthæus sogn
9 months
elder sister
17 months
elder brother
Dreng Meisner
Birth: January 8, 1901 47 29Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: March 4, 1901Enghavevej 29, Kbh.
4 years
elder brother
14 months
elder sister
18 months
elder sister
5 years
himself
Emanuel Alfred Frederik Meisner
Birth: December 30, 1911 58 40Rigshospitalet, Kbh.
Death: August 11, 1924Stengade 9, Kbh. i Helligkors sogn

Shared note
ID 62-1k1f: Emanuel Alfred Frederik Meisner alias Immanuel Frederik Meisner Født: 30-12-1911 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 01-09-1912 af pastor Beck i Helligkors sogns Bethlehems kirke, Kbh. Søn af (ID 62-1k1) bager Thorvald Konrad Hielkener Meisner og hustru Johanne Katharina Cæcilie Rasmussen. Anm.: Frameldt Rigshospitalet, tilflyttet Griffenfeldtsgade 26, 1. sal. o.g. Dåben meddelt Rigshospitalet den 02-09-1912. Faddere: Bager Ole Christensen, Matthæusgade 14. viktualiehandler Knud Lehm, Slotsgade 22, samt enke Anna Hansen, Solitudevej. Forældrene viet 21-10-1898 i St. Mariæ kirkesal, Skt. Matthæus sogn, Kbh. Kilde: KB-opslag 13, side 11. Helligkors sogn, Kbh. K.M. År 1911-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150991#150991,25048826 Død 11-08-1924: Immanuel Frederik Meisner dør 11-08-1924 på Stengade 9, Kbh. i Helligkors sogn, 12½ år gl. Han bliver begravet 14-08-1924 på Bispebjerg kirkegård, Kbh. Søn af marskandiser Meisner. Kilde: KB-opslag 100, nr. 94. Helligkors sogn, Kbh. K.M. År 1920-1930. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151020#151020,25057739 Folketælling: FT-1921: Griffenfeldtsgade 26, bagbygningen, 1. sal, Kbh. ID 62-1k1: Thorvald Konrad Hilkener Meisner, f. 23-09-1853 i Nykøbing Falster, gift, husfar, marskandiser, tilflyttet fra Odense i 1904 Johanne Katarina Cecilie Meisner, f. 02-12-1871 i Kbh., gift, husmor, tilflyttet fra Odense i 1904 >> ID 62-1k1f: Immanuel Frederik Meisner, f. 30-12-1911 i Kbh., ugift, søn (alias Emanuel Alfred Frederik Meisner) samt 1 logerende Kilde: FT-opslag 36 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80339#80339,13629782