Correll_Dohlmann

Hans Peder AndersenAge: 62 years18881950

Name
Hans Peder Andersen
Birth January 8, 1888
Alias
Hans Peter Andersen

Christening March 4, 1888 (Age 56 days)
Birth of a daughter
#1
Klara Elisabeth Andersen
January 15, 1910 (Age 22 years)
MarriageHenny Elfrida JensenView this family
March 23, 1910 (Age 22 years)
Death of a daughterKlara Elisabeth Andersen
November 26, 1939 (Age 51 years)
Burial of a daughterKlara Elisabeth Andersen
November 30, 1939 (Age 51 years)
Occupation
Arbejdsmand i Valøby by og son

Death December 28, 1950 (Age 62 years)
Burial January 6, 1951 (9 days after death)
Family with Henny Elfrida Jensen - View this family
himself
wife
Marriage: March 23, 1910Terslev kirke, Ringsted herred
-2 months
daughter

Shared note
Hans Peder Andersen alias Hans Peter Andersen Født: 08-01-1888 i Terslev by og sogn, Ringsted herred og døbt 04-03-1888 i Terslev kirke, Ringsted herred - søn af indsidder Christian Andersen og hustru Ane Lisbeth Nielsen, Terslev, 28 år gl. Kilde: KB-opslag 68, nr. 2. Terslev sogn, Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1868-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157437#157437,26412146 Erhverv: Arbejdsmand Gift 23-03-1910: Ungkarl Hans Peder Andersen, Terslev Mark, Terslev sogn, Ringsted herred (f. 08-01-1888 i Terslev by og sogn, Ringsted herred, af forældrene: Arbejdsmand Kristian Andersen og hustru Ane Lisbeth Nielsen, Terslev) gifter sig 23-03-1910 i Terslev kirke, Ringsted herred med pige Henny Elfrida Jensen, Terslev Mark, Terslev sogn, Ringsted herred (f. 01-08-1889 i Aalborg, Budolfi sogn, af forældre: murer Niels Peder Kronborg Jensen og hustru Agnes Marie Makholm af Nørre Sundby). Vidner: Fiskehandler Hans Nielsen, Terslev Mark, samt arbejdsmand Kristian Andersen, Terslev Mark (brudgommens far). Kilde: KB-opslag 215, nr. 1. Terslev sogn, Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1906-1923. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157440#157440,26412879 Død 28-12-1950: Hans Peter Andersen dør 28-12-1950 på Sygehuset i Køge, 62 år gl., og bliver begravet 06-01-1951 på Valløby kirkegård, Valløby sogn, Bjæverskov herred. Arbejdsmand, Valløby sogn, Født 08-01-1888 i Terslev sogn, søn af indsidder Christian Andersen og hustru Ane Lisbeth f. Nielsen. Gift med Henny Elfrida f. Kronborg-Jensen, Vallørækken, Valløby sogn, der var sidste fælles bopæl. Kilde: KB-opslag 44. Køge Skt. Nikolaj sogn. Bjæverskov herred. Prøstø amt. K.M. År 1948-1954. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153221#153221,25521330