Correll_Dohlmann

Henny Elfrida JensenAge: 77 years18891967

Name
Henny Elfrida Jensen
Birth August 1, 1889
Alias
Henny Elfrida Andersen f. Jensen og Elfrida Andersen

Christening April 4, 1906 (Age 16 years)
Birth of a daughter
#1
Klara Elisabeth Andersen
January 15, 1910 (Age 20 years)
MarriageHans Peder AndersenView this family
March 23, 1910 (Age 20 years)
Death of a daughterKlara Elisabeth Andersen
November 26, 1939 (Age 50 years)
Burial of a daughterKlara Elisabeth Andersen
November 30, 1939 (Age 50 years)
Death of a husbandHans Peder Andersen
December 28, 1950 (Age 61 years)
Burial of a husbandHans Peder Andersen
January 6, 1951 (Age 61 years)
Death July 4, 1967 (Age 77 years)
Burial July 8, 1967 (4 days after death)
Family with Hans Peder Andersen - View this family
husband
herself
Marriage: March 23, 1910Terslev kirke, Ringsted herred
-2 months
daughter

Shared note
Henny Elfrida Jensen alias Henny Elfrida f. Kronborg-Jensen, Henny Elfrida Andersen f. Jensen og Elfrida Andersen Født: 01-08-1889 i Ålborg Budolfi sogn og døbt med voksnes dåb 04-04-1906 i Nørre Sundby kirke af provst Bøggild. Datter af murer Niels Peter Kronborg Jensen og hustru Agnes Marie Makholm, 28 år, Reberbane 7.. Kilde: KB-opslag 320, nr. 115. Ålborg Budolfi sogn. K.M. År 1886-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173015#173015,29054406 Gift 23-03-1910: Ungkarl Hans Peder Andersen, Terslev Mark, Terslev sogn, Ringsted herred (f. 08-01-1888 i Terslev by og sogn, Ringsted herred, af forældrene: Arbejdsmand Kristian Andersen og hustru Ane Lisbeth Nielsen, Terslev) gifter sig 23-03-1910 i Terslev kirke, Ringsted herred med pige Henny Elfrida Jensen, Terslev Mark, Terslev sogn, Ringsted herred (f. 01-08-1889 i Aalborg, Budolfi sogn, af forældre: murer Niels Peder Kronborg Jensen og hustru Agnes Marie Makholm af Nørre Sundby). Vidner: Fiskehandler Hans Nielsen, Terslev Mark, samt arbejdsmand Kristian Andersen, Terslev Mark (brudgommens far). Kilde: KB-opslag 215, nr. 1. Terslev sogn, Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1906-1923. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157440#157440,26412879 Fru Elfrida Andersen står den 28-02-1932 fadder ved sit barnebarns dåb i Blågårdskirken, Kbh.: Fru Elfrida Andersen (alias Henny Elfrida Andersen f. Jensen, barnets mormor), Gruppeholm, Valløe. Død 04-07-1967: Henny Elfrida Andersen f. Jensen dør 04-07-1967 i Valløby by og sogn, Bjæverskov herred, Præstø amt, 77 år gl., og bliver bisat 08-07-1967 fra Valløby kirke. Kremeret 10-07-1967 i Køge. Urnen nedsat 13-07-1967 på Valløby kirkegård. Husmor, enke efter arbejdsmand af Valløby, Vallørækken. Født 01-08-1889 i Aalborg Domsogn, datter af murer Niels Peter Kronborg Jensen og hustru Agnes Marie Makholm. Enke efter Hans Peder Andersen, død her den 28-12-1950. Sidste fælles bopæl: Vallørækken, Valløby. Anmærkn.: Køge Skifteret 05-07-1967. Kilde: KB-opslag 20, nr. 2. Valløby sogn, Bjæverskov herred, Præstø amt. K.M. År 1961-1973. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158395#158395,26606377