Correll_Dohlmann

Ida Margrethe Rosenquist1910

Name
Ida Margrethe Rosenquist
Birth March 8, 1910 40 26
Alias
Ida Margrethe Christgau f. Rosenquist

Christening May 16, 1910 (Age 2 months)
Birth of a son
#1
Torben Christgau
December 9, 1938 (Age 28 years)
Christening of a sonTorben Christgau
February 5, 1939 (Age 28 years)
Death of a husbandEiner Valdemar Christgau
1969 (Age 58 years)

Death of a sonTorben Christgau
September 10, 2002 (Age 92 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 12, 1903Viborg Domkirke
7 years
herself
Family with Einer Valdemar Christgau - View this family
husband
herself
daughter
Private
son
daughter
Private
Einer Valdemar Christgau + Inga Elise Dohlmann - View this family
husband
husband’s wife
step-son
Private
step-daughter
Private

Shared note
Ida Margrethe Rosenquist alias Ida Margrethe Christgau f. Rosenquist Født: 08-03-1910 på Rosenvængets Alle 8, 1. sal, København og døbt 16-05-1910 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af kaptain Marius Nielsen Rosenquist og hustru Cathrine Margrethe Rosenquist f. Heiberg på 26 år. Kilde: KB-opslag 258, nr. 11. Garnisons sogn, Kbh. K.M. År 1903-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150140#150140,24872347 Gift 11-04-1933: Ugift, sagførerfuldmægtig, cand. jur. Einar Valdemar Christgau, boende Elmelundevej 9, Kbh. - f. 24-07-1908 i Viborg, søn af kontorchef Peter Valdemar Knud Christgau og hustru Marie Susanne Christgau f. Lohmann, boende Blichersvej 3, Viborg - gifter sig 11-04-1933 i Citadelskirken, Kbh. med ugift Ida Margrethe Rosenquist, boende Carit Etlarsvej 5, Frbg. - f. 08-03-1910 i København, datter af afdøde oberstløjtnant Marius Nielsen Rosenquist og hustru Cathrine Margrethe Rosenquist f. Heiberg, boende Regnegade, Store Heddinge, Stevns herred, Præstø amt. Forlovere: Brudgommens fader. Tillysning 19-03-1933 i Frederiksberg kirke. Anmærkning: Attest fra borgmesteren på Frederiksberg af 16-03-1933. L.J. 214. Kilder: KB-opslag 204, nr. 10. side 201. Citadels sogn, Kbh. K.M. År 1921-1933. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148871#148871,24605869 samt Frederiksberg sogns KB-opslag 43, side 40. Frederiksberg sogn. K.M. År 1932-1937. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149715#149715,24779039 Note: Kastelskirken ligger i Kastellet (Citadellet "Frederikshavn") i København. Kirken var oprindeligt forbeholdt Kastellets garnison, men fik i 1902 også et civilt sogn. Kastelskirken fejrede 300 års jubilæum i 2004. Parret skilt i 1939. Kilde: hjemmesiden: krogsgaard.name