Correll_Dohlmann

Anna Carolina Nilsson1895

Name
Anna Carolina Nilsson
Birth October 26, 1895
Alias
Anna Carolina Magnusson f. Nilsson

Christening November 10, 1895 (Age 15 days)
Birth of a daughter
#1
Søster Svea Virginia Magnusson
December 29, 1918 (Age 23 years)
Christening of a daughterSøster Svea Virginia Magnusson
November 7, 1920 (Age 25 years)
Marriage of a childPreben Engelhard DyrstingSøster Svea Virginia MagnussonView this family
April 15, 1942 (Age 46 years)
Death

Shared note
Anna Carolina Nilsson alias Anna Carolina Magnusson f. Nilsson Født: 26-10-1895 i Harlösa församling, Malmöhus län, Skåne, Sverige og døbt 10-11-1895 i Harlösa kyrka *) - datter af Nils Bengtsson, Staldräng (staldkarl), Hjularöd, Harlösa socken i Eslöv kommune i Skåne, Sverige, og hustru Botilla Månsdotter. Kilde: 1895 års Födelsebok for Harlösa församling och dess Dopbok för år 1894. KB-løbenr. 29., side 415. Harlösa församling, Sverige *) Harlösa kyrka är en kyrkobyggnad i Harlösa. Den är församlingskyrka i Löberöds församling i Lunds stift. Gift 10-04-1917: Karl Nikolaus Magnusson gifter sig 10-04-1917 i Björnekulla församling (*), Kristianstad län, Sverige med Anna Carolina Nilsson. Kilde: Mona Olsson Ottergren (*) T.o.m. 2001 moderförsamling i Björnekulla och (Västra) Broby pastorat. Församlingen uppgick 2002 i nybildade Björnekulla-Västra Broby församling. Stift: Lund Härad: Södra Åsbo Kilde: https://www.arkivdigital.se/sources/2326 Ægteparret Karl Nikolaus Magnusson og Anna Carolina Nilsson får sammen 8 børn. Anna Carolina Nilsson's bror hedder: Martin Nilsson og er født i 1893.