Correll_Dohlmann

Flemming Gustav Bjørn ThorlaciusAge: 58 years19051964

Name
Flemming Gustav Bjørn Thorlacius
Birth January 28, 1905 37 25
Alias
Flemming Thorlacius

Christening March 26, 1905 (Age 57 days)
Death of a maternal grandfatherJohan Andreas Emil Meisner
January 12, 1932 (Age 26 years)
Death of a fatherHaagen Immanuel Thorlacius
October 22, 1933 (Age 28 years)
Death of a maternal grandmotherSigne Sander
December 1, 1948 (Age 43 years)
Death of a motherHedevig Meisner
after March 22, 1949 (Age 44 years)

Death 1964 (Age 58 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 3, 1904Vordingborg kirke
Divorce: before 1909
9 months
himself
Family with Private - View this family
himself
wife
Private

Shared note
ID 62-1g3b1: Flemming Gustav Bjørn Thorlacius alias Flemming Thorlacius Født: 28-01-1905 på Østerbrogade 100A, 1. sal, Kbh. i Sankt Jakobs sogn, Kbh. og døbt 26-03-1905 i Sankt Jakobs kirke, Kbh. - søn af læge Haagen Immanuel Thorlacius og hustru (ID 62-1g3b) Hedevig f. Meisner, 25 år gl. Faddere: Direktør Emil Meisner og hustru Signe, Vordingborg (barnets morforældre). Pastor Johannes Petersen, Odinsgade 13, Kbh. Overdyrlæge Steffen Friis, St. Kongensgade 68. Dr. med. August Wimmer (alias August Nicolai Marius Wimmer - barnets onkel gift med mosteren Ingeborg Kirstine Frederikke Wimmer f. Meisner), Frederiksborggade 34, Kbh. Flemming udtrådt af FK i Humlebæk den 30-10-1934. Forældrene viet 03-05-1904 i Vordingborg kirke. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155781#155781,26038045 Konfirmeret 28-03-1920 i Herlufsholm sogn: Flemming Gustav Bjørn Thorlacius, discipel på Herlufsholm, søn af læge Haagen Immanuel Thorlacius og hustru Hedevig Mejsner. Født 28-01-1905 i Sankt Jakobs sogn, Kbh. og døbt 26-03-1905 i Sankt Jakobs kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 163, nr. 8. Herlufsholm sogn. K.M. År 1911-1920 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151347#151347,25143879 Gift i 1949: Flemming Gustav Bjørn Thorlacius, på 44 år, gifter sig med Odette Marie Gabrielle Pierre, f. i Tunis, datter af Améde Pierre og Madeleine Demians Pierre f. dArchimbaud. Ægteparret får 2 børn. Kilde: https://www.myheritage.dk/names/odette_thorlacius Død 1964: Flemming Gustav Bjørn Thorlacius dør i 1964, 58 år gl. Kilde: https://www.myheritage.dk/names/flemming_thorlacius Bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Oplysninger om registerbladet - Udfyldelsesdato: 1-11-1907: Hovedperson: Hedvig Thorlacius, 30-11-1879, Vordingborg - Stillinger: Frue >> Barn: Flemming Gustav Thorlacius, 25-01-1905 (læs: 28-01-1905) Adresser: 01-11-1907: Fra Åbenrå 31 til Carl Johans Gade 9, 2. 01-05-1917: Frameldt 10-10-1919: Fra Vordingborg til Sankt Annæ Plads 13, 3. - hos Vindberg 01-11-1919: Sankt Annæ Plads 13, 3. 01-05-1921: Bredgade 68, 2. 01-11-1921: Aarhusgade 86, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0045. Registerblad 1251 (unikt id: 2301567) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2301567&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Oplysninger om registerbladet - Udfyldelsesdato: 1-11-1921 >> Flemming Thorlacius, 28-01-1905, København Adresse: 01-11-1921: Fra Herlufsholm til Aarhusgade 86, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0045. Registerblad 1249 (unikt id: 2301565) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2301565&searchname=polit_adv 1940: Humlebæk Firmaet RICHMOND TRADING CO. v/ F. THORLACIUS & E. MOLDING dri­ver Handel. Flemming Gustav Bjørn Thor­lacius af Humlebæk og Ejgil Jørgen Hete­brligge Molding er de ansvarlige Delta­gere. Kilde: Tidsskrift Udgivet ved Foranstaltning af Ministeriet for Handel, 1940