Correll_Dohlmann

Gerda Voigt Broch1905

Name
Gerda Voigt Broch
Birth January 19, 1905
Alias
Gerda Voigt Alexander f. Broch

Christening July 9, 1905 (Age 5 months)
Death of a husbandHalvor Kristian Arnold Alexander
June 12, 1956 (Age 51 years)
Burial of a husbandHalvor Kristian Arnold Alexander
June 16, 1956 (Age 51 years)
Occupation
Danserinde

Death

Family with Halvor Kristian Arnold Alexander - View this family
husband
herself
daughter
Mo Alexander
son
Niels Alexander

Shared note
Gerda Voigt Broch Oprindelig døbt Gurli Voigt Broch *) alias Gerda Voigt Alexander f. Broch Født: 19-01-1905 på Mariendalsvej 45, 2. sal, Frbg. i Sankt Thomas sogn, Frbg. og døbt 09-07-1905 i Sankt Thomas kirke, Frbg. - datter af politibetjent Hans Voigt Broch og hustru Gyda Caroline f. Larsen på 24 år, boende Mariendalsvej 45, 2. sal, Frbg. Faddere: Staldmester Julius Voigt. Jfr. Johanne ??, husbestyrerinde, begge af Danske Mælkekompagni. *) Rettet til Gerda efter moderens udbedende. Gerda udtrådt af FK den 26-08-1952 ifølge meddelelse fra Messiaskirken. Forældrene viet 07-08-1904 i Fredensborg Slotskirke. Kilde: KB-opslag 207, nr. 18. Sankt Thomas sogn, Frbg. K.M. År 1902-1906 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156252#156252,26175259 Erhverv: Danserinde Gift 07-05-1926: Overassistent Halvor Christian Arnold Alexander, f. 28-03-1895 på Frederiksberg, gifter sig borgerligt 07-05-1926 på Gentofte Rådhus med danserinde Gerda Voigt Broch, f. 19-01-1905 på Frederiksberg. Kilde: Datteren Mo Alexander's fødsel Folketællinger: 1925 - 5. nov.: Callisensvej 7, 1. sal, t.v. Hellerup: >> ID 127-1d1b7: Halvor Christian Arnold Alexander, f. 28-03-1895 på Frederiksberg, ugift, Overassistent (se herunder hans forlovede Gerda: 1925 - 5. nov.: Callisensvej 7, 1. sal, t.h. Hellerup: Christian Hans Hansen, f. 17-12-1898 i Sønderborg, ugift, logerende Gyda Broch-Voigt, f. 17-11-1880 i Følleslev pr. Jyderup, enke, husmor Inger Broch-Voigt, f. 09-12-1907 på Frederiksberg, ugift, barn, elev v/Telefonselskabet >> Gerda Broch-Voigt (alias Gerda Voigt Broch), f. 19-01-1905 på Frederiksberg, ugift, datter, danserinde Kilde: FT-opslag 10 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93021#93021,15409787 FT-1940 - 5. nov.: Blidahlund 7, Charlottenlund, Gentofte kommune: ID 127-1d1b7: Halvor Christian Arnold Alexander, f. 28-03-1895 på Frederiksberg, gift 07-05-1926, husfar, fuldmægtig ved Elektricitetsværk >> Gerda Voigt Alexander (f. Broch), f. 19-01-1905 på Frederiksberg, husmor, gift 07-05-1926 ID 127-1d1b7a: Mo Alexander, f. 23-11-1926 på Frederiksberg, datter ID 127-1d1b7b: Niels Alexander, f. 10-11-1935 i Gentofte, søn Kilde: FT-opslag 64 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=240564#240564,45974617