Correll_Dohlmann

Katrine Margrete Heiberg1883

Name
Katrine Margrete Heiberg
Birth July 9, 1883 42 26
Alias
Cathrine Margrethe Rosenquist f. Heiberg

Christening October 10, 1883 (Age 3 months)
MarriageMarius Nielsen RosenquistView this family
May 12, 1903 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#1
Ida Margrethe Rosenquist
March 8, 1910 (Age 26 years)
Hjemmedøbt
Christening of a daughterIda Margrethe Rosenquist
May 16, 1910 (Age 26 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1875
9 years
herself
Family with Marius Nielsen Rosenquist - View this family
husband
herself
Marriage: May 12, 1903Viborg Domkirke
7 years
daughter

Shared note
Katrine Margrete Heiberg alias Cathrine Margrethe Rosenquist f. Heiberg Født 09-07-1883: Katrine Margrete Heiberg født 09-07-1883 i Viborg Søndre sogn og døbt i Sortebrødre kirke, Viborg - datter af distriktslæge Peter Vilhelm Heiberg og hustru Abelone Marie Heiberg f. Bonne på 26 år. Kilde: KB-opslag 171, nr. 35. Viborg Sortebrødre. År 1880-1888. KB_C236_A_014_K06-21-A. Gift 12-05-1903: Ungkarl, Premierløjtnant Marius Nielsen Rosenquist af Viborg Domsogn, født i Randers 7. okt. 1869, gifter sig 12-05-1903 i Viborg Domkirke med pigen Cathrine Margrethe Heiberg af Viborg Søndre sogn, født ibd. = samme sted 09-07-1883, datter af Stiftsfysikus Peter Vilhelm Heiberg og hustru Marie Bonne. Forlovere: Brudens fader og læge Christian Nielsen Rosenquist af Viborg. Kilde: KB-opslag 129, nr. 8. Viborg Domsogn, Nørlyng herred. År 1901-1908. KB_1892_C234C_G_013_0143a-v. April 1933: Enkefru Cathrine Margrethe Rosenquist f. Heiberg, bor da på Regnegade, Store Heddinge, Stevns herred, Præstø amt.