Correll_Dohlmann

Astrid Anna Johanne Hybel1900

Name
Astrid Anna Johanne Hybel
Birth June 15, 1900
Alias
Astrid Anna Johanne Pedersen f. Hybel

MarriagePeter Axel Christian PedersenView this family
December 31, 1921 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Alf Verner Hybel Pedersen
April 20, 1931 (Age 30 years)
Christening of a sonAlf Verner Hybel Pedersen
August 9, 1931 (Age 31 years)
Death of a sonAlf Verner Hybel Pedersen
July 16, 1990 (Age 90 years)

Death

Shared note
Astrid Anna Johanne Hybel alias Astrid Anna Johanne Pedersen f. Hybel Født: 15-06-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh. - datter af smed Hans Adolf Hybel og hustru Frandsine Vilhelmine Emilie Thomsen. Kilde: Hendes vielse. Gift 31-12-1921: Ungkarl, cand. jur., sekretær i Statsanstalten for Livsforsikring, Peter Axel Christian Pedersen, boende Holsteinsgade 32, st., Kbh. (f. 17-08-1893 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., søn af viktualiehandler Anders Pedersen og hustru Maren Kirstine Andersen, Holsteinsgade 32, st., Kbh.) gifter sig 31-12-1921 i sognepræstens hjem i Nazaret sogn, Kbh. med ugift Astrid Anna Johanne Hybel, boende Helgesensgade 22, 1. sal, Kbh. (f. 15-06-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh., datter af smed Hans Adolf Hybel, Skyttegade 17, 2. sal, og afdøde hustru Frandsine Vilhelmine Emilie Thomsen). Vielsesbrev af 15-12-1921. Forlovere: Assistent Anders Svend Ove Pedersen, Holsteinsgade 32, st., Kbh. samt repræsentant Georg Andreas Schmidt, Købmagergade 67-69. Kilde: KB-opslag 96, nr. 54. Nazarets sogn, Kbh. K.M. År 1917-1937. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154000#154000,25679003