Correll_Dohlmann

Carla Frederikke Poulsen1895

Name
Carla Frederikke Poulsen
Birth September 2, 1895
Alias
Carla Frederikke Birlie f. Poulsen

MarriageKarl Emil BirlieView this family
July 17, 1920 (Age 24 years)
Death

Family with Karl Emil Birlie - View this family
husband
herself
Marriage: July 17, 1920Jesuskirken, Valby sogn

Shared note
Carla Frederikke Poulsen alias Carla Frederikke Birlie f. Poulsen Født: 02-09-1895 i København - datter af fotograf Carl Sofus Poulsen og hustru Frederikke Christine Thiis. Kilde: Hendes vielse Gift 17-07-1920: Karl Emil (Kristensen *) Birlie, ungkarl, repræsentant, Trekronergade 1, 4. sal, Valby (f. 21-02-1899 i Alslev sogn, søn af fhv. manufakturhandler Vilhelm Julius Kristensen og hustru Marie Elisabeth Eleonore Jensen, Trekronergade 1, 4. sal, Valby) gifter sig 17-07-1920 i Jesuskirken, Valby med Carla Frederikke Poulsen, ungpige, Trekronergade 16, Valby (f. 02-09-1895 i Kbh., datter af fotograf Carl Sofus Poulsen og hustru Frederikke Christine Thiis, Trekronergade 15, Valby). Vidner: Brudeparrets fædre. *) Navneforandring if. Overp. Skrivelse af 09-02-1922. Kilde: KB-opslag 32, nr. 64. Valby sogn, Kbhvns. amt. K.M. År 1919-1924. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158319#158319,26592068 Bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1909 >> Carla Frederikke Poulsen, 02-09-1895, København Adresse: 01-11-1909: Trekronergade 15, stuen - hos Hjemmet 01-11-1920: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby) - færdigtastet. Filmrulle 0008. Registerblad 1708 (unikt id: 2514477) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2514477&searchname=polit_adv se også: Carla Frederikke Poulsen, datter af Carl Sofus Poulsen og ægtefælle Frederikke Christine Poulsen samt alle deres børn http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2514467&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 6-5-1921 Særlige bemærkninger: Navnebevilling 09-02-1922 Hovedperson: Carl Emil Birlie (født Christensen), 21-02-1898 (læs: 1899 i Alslev sogn, Ribe amt)), København - Stillinger: Repræsentant >> Ægtefælle: Carla Frederikke Birlie, 02-09-1895, København Registrators kommentar: Noteret gift 01-05-1921 (læs: 17-07-1920) Adresser: 06-05-1921: Fra Charlottenlund til Højdevangs Allé (Sundbyerne) 5, 2. 01-11-1921: Albaniensgade 5, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager) - her kan tastes. Filmrulle 0002. Registerblad 2750 (unikt id: 103727) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=103727&isbrowsing=1&searchname=