Correll_Dohlmann

Maren Margrehte Christiane Andersen1892

Name
Maren Margrehte Christiane Andersen
Birth November 11, 1892
Alias
Maren Margrete Christiane Vibe-Hastrup f. Andersen

Christening July 1, 1894 (Age 19 months)
Death

Family with Otto Vibe-Hastrup - View this family
husband
herself
son
Private

Shared note
Maren Margrethe Christiane Andersen alias Maren Margrete Christiane Vibe-Hastrup f. Andersen Født: 11-11-1892 i Hjørring Sankt Catharina sogn og døbt 01-07-1894 i Ålborg Budolfi kirke- datter af smedesvend Anthon Andersen og hustru Christine f. Nielsen, 29 år gl. Kilde: KB-opslag 209, nr. 94. Hjørring Sankt Catharina sogn https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=164098#164098,27551036 Gift 04-04-1917: Bogholder, ungkarl Otto Vibe-Hastrup *) af Vejgaard, 25 år gl. (f. 22-10-1891 i Ålborg Budolfi sogn, søn af købmand Carl Armand Busch Vibe-Hastrup og Laurette Juliette Caroline Ejlersgaard) gifter sig 04-04-1917 i Ålborg Vor Frue kirke med Maren Margrete Christiane Andersen, 24 år (f. 11-11-1892 i Hjørring, datter af smedesvend Anthon Andersen og hustru Christine Nielsen, Laugesgade 4). *) Bindestreg tilføjet efter fremvist dåbsattest 12-08-1947. Vidner: Brudens far og bogholder C. A. Hastrup, Glasværket. Kilde: KB-opslag 51, nr. 17. Ålborg Vor Frue sogn. K.M. År 1916-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173138#173138,29091604 1919: Kontormedhjælper Otto Vibe-Hastrup og hustru Maren Margrete Christiane Andersen, bor da på Ny Kærvej i Ålborg Budolfi Landsogn. 1943: Prokurist Otto Vibe-Hastrup og hustru Maren Margrete Christiane Andersen, bor da på Rolighedsvej 17, Kærby