Correll_Dohlmann

Benthe Merete Viale NeergaardAge: 74 years19251999

Name
Benthe Merete Viale Neergaard
Birth February 2, 1925 33 24
Alias
Benthe Merete Viale Dyrbye-Skovsted f. Neergaard

MarriageJohannes Dyrbye-SkovstedView this family

Occupation
Skolesundhedsplejerske

Hjemmedøbt February 15, 1925 (Age 13 days)
Christening April 12, 1925 (Age 2 months)
Death of a maternal grandmotherSigne Jensen
September 1, 1941 (Age 16 years)
Death of a maternal grandfatherFrederik Carl Christian Viale
1942 (Age 16 years)

Death of a fatherAdolf Emanuel Neergaard
October 2, 1961 (Age 36 years)
Death of a husbandJohannes Dyrbye-Skovsted
April 23, 1981 (Age 56 years)
Burial of a husbandJohannes Dyrbye-Skovsted
April 1981 (Age 56 years)
Death December 7, 1999 (Age 74 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 6, 1921Grenå kirke
4 years
herself
Family with Johannes Dyrbye-Skovsted - View this family
husband
herself
Marriage:

Shared note
Benthe Merete Viale Neergaard alias Benthe Merete Viale Dyrbye-Skovsted f. Neergaard Født: 02-02-1925 på Grenaa Amtssygehus og (hjemme)døbt på Sygehuset af sognepræsten den 15-02-1925. Fremstllet 12-04-1925 i Grenå kirke. Datter af dommerfuldmægtig Adolf Emanuel Neergaard, f. 25-12-1891 i Ydby sogn, og hustru Estrid Viale, f. 13-04-1900 i Grenaa. Forældrene viet 06-05-1921 i Grenå kirke. Kilde: KB-opslag 164, nr. 4. Grenå sogn. K.M. År 1922-1928. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162879#162879,27361977 Konfirmeret 16-04-1939 i Grenå kirke: Benthe Merete Viale Neergaard, Storegade 6, Grenå. Datter af sparekassedirektør, cand. jur. Adolf Emanuel Neergaard og hustru Estrid f. Viale, Grenå. Kilde: KB-opslag 74, nr. 20. Grenå sogn. K.M. År 1935-1941. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162885#162885,27363141 Erhverv: Skolesundhedsplejerske Uddannet sygeplejerske. Parforhold: Johannes Dyrbye-Skovsted, kunstmaler, og Benthe Merete Viale Neergaard får sammen 2 døtre. Under Weilbach oplysninger står at kunstmaler Johannes Dyrbye-Skovsted var ugift. Dokumentation for deres evt. vielse mangler her. Død 07-12-1999: Benthe Merete Viale Dyrbye-Skovsted f. Neergaard dør 07-12-1999 på Odense Sygehus, 74 år gl. Kilde: Skovsted Family Tree https://www.myheritage.dk/site-family-tree-308601331/skovsted-slaegten?rootIndivudalID=1500323&familyTreeID=1