Correll_Dohlmann

Johannes Dyrbye-SkovstedAge: 67 years19131981

Name
Johannes Dyrbye-Skovsted
Birth May 16, 1913
Alias
Johs. Dyrbye-Skovsted

Christening July 13, 1913 (Age 58 days)
MarriageBenthe Merete Viale NeergaardView this family

Occupation
Kunstmaler

Death April 23, 1981 (Age 67 years)
Burial April 1981 (Age 67 years)
Family with Benthe Merete Viale Neergaard - View this family
himself
wife
Marriage:

Shared note
Johannes Dyrbye-Skovsted Oprindelig døbt Johannes Dyrbye Skovsted *) alias Johs. Dyrbye-Skovsted Født: 16-05-1913 i Bred skole, Vissenbjerg sogn, Odense herred og døbt 13-07-1913 i Vissenbjerg kirke - søn af lærer (siden førstelærer) Anders Peter Hansen Skallebølle Skovsted (f. 31-01-1872 i Skallebølle, Vissenbjerg sogn) og hustru Ane Marie Dyrbye på 29 år (f. 26-07-1883 i Ullits sogn, Gislum herred, Ålborg amt), boende i Bred. Faddere: Moderen samt gårdejer Hans Christian Skovsted og hustru Frederikke, Skallebølle mark; og lærer Jørgen Christian Skovsted, Odense. *) Navneforandring til Dyrbye-Skovsted ifølge kgl. bevilling af 01-07-1958. (Fyns stiftamt 01. 07-1958. Journal nr. B. 4-1958-102). Kilde: KB-opslag 25, nr. 21. Vissenbjerg sogn, Odense herred og amt. K.M. År 1911-1939- https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=182078#182078,30913098 Erhverv: Kunstmaler Parforhold: Johannes Dyrbye-Skovsted, kunstmaler, og Benthe Merete Viale Neergaard får sammen 2 døtre. Under Weilbach oplysninger står at kunstmaler Johannes Dyrbye-Skovsted var ugift. Dokumentation for deres evt. vielse mangler her. Johannes Dyrbye-Skovsted, kunstmaler, (f. 08-05-1913 i Bred, Vissenbjerg sogn; død 23-04-1981 eller 1982 på Odense Sygehus. Begravet i Odense) er kæreste med Benthe Merete Viale Neergaard. https://www.myheritage.dk/site-family-tree-191647772/neergaard?rootIndivudalID=1000006&familyTreeID=1 Weilbach oplysninger: Genealogi:- Dyrbye-Skovsted, Johannes, 1913-1981, maler. *16.5.1913 i Bred, Vissenbjerg, ?23.4.1981. Forældre: Førstelærer Anders Peter Hansen Skallebølle Skovsted og Ane Marie Dyrbye. Ugift. Biografi:- Johannes Dyrbye-Skovsted brugte i de tidligste landskabs- og figurbilleder enkle former og afdæmpede farver i et let monotont flademaleri, der i slutningen af 1930rne ændrede karakter. Han stiftede Germinalen 1934 sammen med bl.a. William Hansen og Georg Poulsen som protest mod at blive udelukket fra Forårsudstillingen i 1935 i Odense, og mødet med Germinalens kunstnere havde en forløsende virkning på hans udtryksform. Mens enkelheden bibeholdtes, fik landskabsmotiverne, blomsterbillederne og portrætterne mere betoning på det rytmiske, større rumlig virkning og en kraftigere kolorit. En kort periode med ekspressionistiske tendenser kan have forbindelse med hans deltagelse i Linien- udstillingen i 1937. Men D. vendte hurtigt tilbage til en mere naturalistisk form i en række let dystre landskaber og forenklende, psykologiserende portrætfigurer. Billederne vidner både stilistisk og indholdsmæssigt om indflydelse fra Edvard Munch, som D. havde mødt personligt, og fra Paul Gauguin, som det ses i Rena Kenmore. 1950- og 60ernes landskabsbilleder er præget af en løs, skitserende penselføring, tørhed i farverne med okker, hvidgul og lysblå som dominant. Kompositionerne er ofte malet i medlys med en mørk, blågrøn skyggeforgrund mod en varm gulgrøn flade, der kantet med træer og planter fører dybt ind i motivet. D.-S. holdt fast ved det naturalistiske, og betragtede inspirationen i øjeblikket som en styrende faktor. Sammen med de øvrige Germinal-kunstnere var D. med til, på et tidligt tidspunkt, at decentralisere kunstlivet i Danmark. Uddannelse:- Udd. maskinarb. 1933; teknikumudd. 1934-35, men opgav for at samle sig om maleriet; som maler autodidakt. Rejser og udlandsophold:- Tyskland 1933; Oslo 1934-35; Tjekkoslovakiet, Tyskland 1936; USA, Mexico 1937; Sth. 1947; Norge 1948; Holland, Belgien, Frankrig 1949; Tyskland, Østrig 1951. Stillinger og hverv:- Medstifter af Germinalen 1934; fmd. fra 1942; medstifter og medl. af råd og jury for Det fynske Kunstnersamf. læs selv mere på: https://www.kulturarv.dk/kid/VisWeilbach.do?kunstnerId=3618&wsektion=alle