Correll_Dohlmann

Peter Wilken Heiberg1840

Name
Peter Wilken Heiberg
Birth July 24, 1840 30 26
Alias
Peder Vilken Heiberg, Peter Vilhelm Heiberg

Christening September 6, 1840 (Age 44 days)
MarriageAbelone Marie BonneView this family
about 1875 (Age 34 years)

Birth of a daughter
#1
Katrine Margrete Heiberg
July 9, 1883 (Age 42 years)
Occupation
Distriktslæge, Stiftsfysikus

Christening of a daughterKatrine Margrete Heiberg
October 10, 1883 (Age 43 years)
Marriage of a childMarius Nielsen RosenquistKatrine Margrete HeibergView this family
May 12, 1903 (Age 62 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
Family with Abelone Marie Bonne - View this family
himself
wife
Marriage: about 1875
9 years
daughter

Shared note
Peter Wilken Heiberg alias Peder Vilken Heiberg, Peter Vilhelm Heiberg Født: 24-07-1840 i København og døbt 13. søndag i Trinitatis = 06-09-1840 i Trinitatis kirke - søn af Søren Johan Heiberg, pastor og forstander ved Døveinstituttet i Kbh. og hustru Engelke Marie Rørdam. Kilde: KB-opslag 120, nr. 249. Trinitatis. År 1836-1844. KB_012_2_004_K05-06-A. Erhverv: Dr. Med., Distriktslæge i Viborg Gift ca. 1875: med Abelone Marie Bonne Folketællinger: FT-1845:København (Staden), Udenbys Klædebo Kvarter, København, Citadelsvej 122 D stueetagen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3126: Søren Johan Heiberg, 35 , Gift, , Præst og første lærer ved døvst.inst, Kjøbenhavn Engelke Marie Rørdam, 31 , Gift, , hans kone, Ondløse Kjøbenhavns amt Emma Rørdam, 33 , Ugift, , hans svigerinde, Ondløse Kjøbenhavns amt >> Peter Vilken Heiberg, 5 , Ugift, deres barn, Kjøbenhavn - alias Peter Wilken Heiberg f. 24-07-1840 i København, Trinitatis sogn Cathrine Georgia Heiberg, 4 , Ugift, , deres barn, Kjøbenhavn Thomas Sch. R. Heiberg, 2 , Ugift, , deres barn, Kjøbenhavn Karen Hansdatter, 22 , Ugift, , Tienstepige, Kirkerup i Kjøbenhavns amt Margrethe Hansdatter, 24 , Ugift, , Tienstepige, Storelynby i Frederiksborg amt Ulrik Frederik Gram, 35 , Ugift, , Lærer ved Døvst. Institutet, Nykjøbing paa Falster Harald Valdemar Dahlerup, 30 , Enkemand, , Lærer ved Døvst. Institutet, cand. Theol., Hillerød Hans Peter Duuelov, 29 , Ugift, , Stud. Theol., Sorø amt Boestuer Ane Sophie Olsen, 22 , Ugift, , Tienstepige, Kjøge Maren Christine Bentsen, 47 , Enke, , Økonoma ved Døvest. Inst., Ringsted Marie Sophie Bentsen, 19 , Ugift, , hendes datter, Kjøbenhavn Peter Alke Castberg Bentsen, 18 , Ugift, , hendes søn, Skoledicipel, Kjøbenhavn Elise Christiane Tofte, 24 , Ugift, , Huusjomfru, Kjøbenhavn Johannes Tøyberg, 11 , Ugift, , Søn af bogholder Tøyberg, elev, Frederiksværk Margrethe Pedersen, 27 , Ugift, , Tienstepige, Kjøge Karen Svendsen, 29 , Ugift, , Tienstepige, Kronborg amt Tikøb sogn Christian Hansen Vamdrup, 28 , Ugift, , Tjenestekarl, Ribe amt Vamdrup sogn Bjarne Jens Bjarnesen, 32 , Ugift, , Lærer ved Døvst. Institutet, Frederikvære i Norge FT-1850: København (Staden), Udenbys Klædebo kvarter, Citadelsvej 122, litra D, stuen, Døvstummeinstituttet, 242, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, b6508: Søren Johan Heiberg, 40, gift, præst og forstander ved Døvstummeinstituttet f. i Kbh. Engelke Marie Rørdam, 36, Gift, hans kone, f. i Ondløse sogn, Holbeks amt >> Peder Vilken Heiberg, 10, Ugift, deres barn, f. 24. jul 1840 i Kjøbenhavn - alias Peter Wilken Heiberg Cathrine Georgia Heiberg, 9 år, Ugift, deres barn, Do. Thomas S.R. Heiberg, 7 år, Ugift, deres barn, Do. Elisabeth Chr. Heiberg, 5 år, Ugift, deres barn, Do. Carl V.Theodor Heiberg, 4 år, Ugift, deres barn, Do. Johan Alfred Heiberg, 2 år, Ugift, deres barn, Do. Ane Kirstine Nestved, 26, Ugift, deres tjenestefolk, f. i Rønne Ane Cathrine Drabitzius, 16, Ugift, deres tjenestefolk, f. i Jydstrup sogn, Sorøe amt Ulrik Frederik Gram, 40, Ugift, lærer ved døvstummeinstituttet, f. i Nykiøbing paa Falster Jens L. Verner Jørgensen, 28, Ugift, lærer ved døvstummeinstituttet, f. i Kjøbenhavn Christian Johan Boberg 23 Ugift, lærer ved døvstummeinstituttet, f. i Gandløse sogn, Frederiksborg amt FT-1880: Viborg, Nørlyng, Viborg Købstad, Sct. Mathiasgade 38, matr. nr. 442, Forhuset, 248-F1, Kilde: ddd.dda,dk, FT-1880, D3786: >> Peter Nielsen Heiberg, 39, Gift, Husfader, Dr. Med., Distriktslæge i Viborg, f. . 24. jul 1840 i Kjøbenhavn - alias Peter Wilken Heiberg Abelone Marie Heiberg født Bonne, 23, Gift, hans Kone, f. i 1857 i Thisted Ingeborg Heiberg, 3 år, Ugift, deres Datter, f. 30-09-1876 i Thisted. Kilde: KB-opslag 239, nr. 30. Thisted. År 1870-1882. Astrid Heiberg, 2 år, Ugift, deres Datter, f. 25-11-1977 i Thisted. Kilde: KB-opslag 254, nr. 58. Thisted. År 1870-1882. Vilhelm Heiberg, under 1 år, Ugift, deres Søn, f. i Thisted Jacobine Christensen, 23, Ugift, Tjenestepige, f. i Taarup Sogn i Viborg Amt Nielsine Jensen, 17, Ugift, Tjenestepige, f. i Vester Vandet Sogn i Thisted Nielsine Oline Nielsen, 26, Ugift, Tjenestepige, f. i Haverslev Sogn i Thisted Amt