Correll_Dohlmann

Dorthe Marie Pedersdatter Bank1787

Name
Dorthe Marie Pedersdatter Bank
Birth about March 21, 1787 38 30
Alias
Dorthe Marie Pedersdatter og Dorthe Pedersdatter

Christening April 29, 1787 (Age 39 days)
Birth of a brotherThomas Pedersen Bank
about March 20, 1790 (Age 2 years)
Birth of a sisterAne Pedersen Bank
about March 20, 1790 (Age 2 years)
Christening of a brotherThomas Pedersen Bank
June 6, 1790 (Age 3 years)
Christening of a sisterAne Pedersen Bank
June 6, 1790 (Age 3 years)
Death of a sisterAne Pedersen Bank
about July 10, 1790 (Age 3 years)
Burial of a sisterAne Pedersen Bank
July 11, 1790 (Age 3 years)
Birth of a siblingBarn Pedersen Bank
September 22, 1792 (Age 5 years)
Death of a siblingBarn Pedersen Bank
September 22, 1792 (Age 5 years)
Burial of a siblingBarn Pedersen Bank
September 23, 1792 (Age 5 years)
Birth of a brotherHans Pedersen Bank
about January 1794 (Age 6 years)
Christening of a brotherHans Pedersen Bank
February 2, 1794 (Age 6 years)
Death of a brotherJens Pedersen Bank
about May 17, 1794 (Age 7 years)
Burial of a brotherJens Pedersen Bank
May 18, 1794 (Age 7 years)
Birth of a brotherJens Pedersen Bank
about February 8, 1797 (Age 9 years)
Christening of a brotherJens Pedersen Bank
March 19, 1797 (Age 9 years)
Death of a brotherJens Pedersen Bank
November 23, 1799 (Age 12 years)
Burial of a brotherJens Pedersen Bank
November 24, 1799 (Age 12 years)
Death of a brotherSøren Pedersen Bank
about February 20, 1800 (Age 12 years)
Burial of a brotherSøren Pedersen Bank
February 23, 1800 (Age 12 years)
Death of a fatherPeder Christensen Bank
before February 1, 1801 (Age 13 years)
Death of a motherAne Margrethe Sørensdatter
August 11, 1837 (Age 50 years)
Death of a brotherHans Pedersen Bank
June 1, 1850 (Age 63 years)
Burial of a brotherHans Pedersen Bank
June 8, 1850 (Age 63 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1777
17 years
younger brother
-15 years
elder brother
16 months
elder brother
Søren Pedersen Bank
Birth: about February 16, 1780 31 23Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: about February 20, 1800Præstegården i Øster Nykirke sogn
3 years
elder brother
Jens Pedersen Bank
Birth: about January 22, 1783 34 25Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: about May 17, 1794Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
3 years
elder brother
Thomas Pedersen Bank
Birth: about September 16, 1785 36 28Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: about December 31, 1785Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
18 months
herself
3 years
younger brother
younger sister
Ane Pedersen Bank
Birth: about March 20, 1790 41 33Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: about July 10, 1790Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
3 years
younger sibling
Barn Pedersen Bank
Birth: September 22, 1792 43 35Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: September 22, 1792Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
4 years
younger brother
Jens Pedersen Bank
Birth: about February 8, 1797 48 40Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: November 23, 1799Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn

Shared note
ID 44-5: Dorthe Marie Pedersdatter Bank alias Dorthe Marie Pedersdatter og Dorthe Pedersdatter Født: ca. 21-03-1787 på Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn og døbt 29-04-1787 (3. søndag efter påske) i Øster Nykirke kirke - datter af (ID 88) Peder Bank og (ID 89) Ane Margrethe Sørensdatter), gårdbeboere i Nørre Collemorten - nu Kollemorten Kilde: KB-opslag 151, side 284. Øster Nykirke sogn. Nørvang h. Vejle a. E.M. År 1700-1800. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=174095#174095,29288771 Folketællinger: FT-1787: Vejle, Nørvang, Øster Nykirke, Nr.Kollemorten, , 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B4794: ID 88: Peder Lang, 38, Gift, hosbond, bonde (alias Peder Bank) ID 89: Ane Sørensdatter, 30, Gift, madmoder (alias Ane Margrethe Sørensdatter) ID 44-1: Christen Pedersen, 8, Ugift, børn i 1.ægteskab ID 44-2: Søren Pedersen, 7, Ugift, børn i 1.ægteskab (han dør ca. 20-02-1800 på Præstegården i Øster Nykirke sogn, 20 år gl.) ID 44-3: Jens Pedersen, 4, Ugift, børn i 1.ægteskab (han dør ca. 17-05-1794 på Nørre Kollemorten, 11 år gl.) >> ID 44-5: Dorret Pedersdatter, 1, Ugift, børn i 1.ægteskab Moderen som enke i FT-1801: FT-1801: Nørre Collemorten By, Øster Nykirke sogn (Give kommune), Vejle amt, 6. familie, en gård: ID 89: Ane Margrethe Sørensdatter, 44 år, enke efter (ID 88) Peder Bank, gårdbeboer Hendes børn: ID 44-1: Christen Pedersen (Bank), 21 år, ugift, søn ID 44-5: Dorthe Pedersdatter (Bank), 14 år, ugift, datter ID 44-7: Thomas Pedersen (Bank), 11 år, ugift, søn ID 44: Hans Pedersen (Bank), 7 år, ugift, søn FT-opslag 11. FT1801_01754_01683