Correll_Dohlmann

Ane Pedersen BankAge: 3 months17901790

Name
Ane Pedersen Bank
Birth about March 20, 1790 41 33
Alias
tvilling til Thomas Pedersen Bank

Birth of a brotherThomas Pedersen Bank
about March 20, 1790
Christening June 6, 1790 (Age 2 months)
Christening of a brotherThomas Pedersen Bank
June 6, 1790 (Age 2 months)
Death about July 10, 1790 (Age 3 months)
Burial July 11, 1790 (1 day after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1777
17 years
younger brother
-15 years
elder brother
16 months
elder brother
Søren Pedersen Bank
Birth: about February 16, 1780 31 23Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: about February 20, 1800Præstegården i Øster Nykirke sogn
3 years
elder brother
Jens Pedersen Bank
Birth: about January 22, 1783 34 25Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: about May 17, 1794Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
3 years
elder brother
Thomas Pedersen Bank
Birth: about September 16, 1785 36 28Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: about December 31, 1785Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
18 months
elder sister
3 years
twin brother
herself
Ane Pedersen Bank
Birth: about March 20, 1790 41 33Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: about July 10, 1790Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
3 years
younger sibling
Barn Pedersen Bank
Birth: September 22, 1792 43 35Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: September 22, 1792Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
4 years
younger brother
Jens Pedersen Bank
Birth: about February 8, 1797 48 40Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn
Death: November 23, 1799Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn

Shared note
ID 44-6: Ane Pedersen Bank - tvilling til Thomas Pedersen Bank Født: ca. 20-03-1790 på Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn og døbt 06-06-1790 (Dom 1. post Trinit. 1790) i Øster Nykirke kirke - datter af (ID 88) Peder Christensen (alias Peder Christensen Bank) og (ID 89) Ane Margrethe Sørensdatter, gårdbeboere på Nørre Collemorten - nu Kollemorten Kilde: KB-opslag 155, side 293. Øster Nykirke sogn. Nørvang h. Vejle a. E.M. År 1700-1800. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=174095#174095,29288775 Død ca. 10-07-1790: Ane Pedersen Bank dør ca. 10-07-1790 i Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn, 16 uger gl. "Samme dag (dvs. den 11-07-1790) blev Peder Banks tvillingdatter af Nørre Kollemorten jordet på Øster Nykirke sogns kirkegård, 16 uger gl." Kilde: KB-opslag 155, side 293. Øster Nykirke sogn. Nørvang h. Vejle a. E.M. År 1700-1800. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=174095#174095,29288775