Correll_Dohlmann

Abelone Marie Bonne1857

Name
Abelone Marie Bonne
Birth about 1857
Alias
Abelone Marie Heiberg f. Bonne

MarriagePeter Wilken HeibergView this family
about 1875 (Age 18 years)

Birth of a daughter
#1
Katrine Margrete Heiberg
July 9, 1883 (Age 26 years)
Christening of a daughterKatrine Margrete Heiberg
October 10, 1883 (Age 26 years)
Marriage of a childMarius Nielsen RosenquistKatrine Margrete HeibergView this family
May 12, 1903 (Age 46 years)
Death

Shared note
Abelone Marie Bonne alias Abelone Marie Heiberg f. Bonne Født: ca. 1857 i Thisted. Gift ca. 1875: med distriktslæge og stiftsfysikus Peter Wilken Heiberg. Folketælling: FT-1880: Viborg, Nørlyng, Viborg Købstad, Sct. Mathiasgade 38, matr. nr. 442, Forhuset, 248-F1, Kilde: ddd.dda,dk, FT-1880, D3786: Peter Nielsen Heiberg, 39, Gift, Husfader, Dr. Med., Distriktslæge i Viborg, f. . 24. jul 1840 i Kjøbenhavn - alias Peter Wilken Heiberg >> Abelone Marie Heiberg født Bonne, 23, Gift, hans Kone, f. i 1857 i Thisted Ingeborg Heiberg, 3 år, Ugift, deres Datter, f. 30-09-1876 i Thisted. Kilde: KB-opslag 239, nr. 30. Thisted. År 1870-1882. Astrid Heiberg, 2 år, Ugift, deres Datter, f. 25-11-1977 i Thisted. Kilde: KB-opslag 254, nr. 58. Thisted. År 1870-1882. Vilhelm Heiberg, under 1 år, Ugift, deres Søn, f. i Thisted Jacobine Christensen, 23, Ugift, Tjenestepige, f. i Taarup Sogn i Viborg Amt Nielsine Jensen, 17, Ugift, Tjenestepige, f. i Vester Vandet Sogn i Thisted Nielsine Oline Nielsen, 26, Ugift, Tjenestepige, f. i Haverslev Sogn i Thisted Amt