Correll_Dohlmann

Fru_Christen BankAge: 67 years17101777

Name
Fru_Christen Bank
Birth about 1710

Alias
Fru Bank/Banch

MarriageChristen Pedersen BankView this family
before 1749 (Age 39 years)

Birth of a son
#1
Peder Christensen Bank
about 1749 (Age 39 years)

Marriage of a childPeder Christensen BankAne Margrethe SørensdatterView this family
about 1777 (Age 67 years)

Death of a husbandChristen Pedersen Bank
about February 28, 1777 (Age 67 years)
Burial of a husbandChristen Pedersen Bank
March 2, 1777 (Age 67 years)
Death about April 20, 1777 (Age 67 years)
Burial April 25, 1777 (5 days after death)
Shared note
ID 177: Fru_Christen Bank (ukendt pigenavn) alias Fru Bank/Banch Født: ca. 1710 Gift før 1749: (ID 176) Christen Pedersen Bank gifter sig med (ID 177) Fru_Christen Bank. Død ca. 20-04-1777: "Christen Banch's enke i Nørre Kollemorten dør ca. 20-04-1777 på Nørre Kollemorten, Øster Nykirke sogn, i en alder af 67 år", og bliver begravet 25-04-1777 på Øster Nykirke sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 137, side 259. Øster Nykirke sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1700-1800. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=174095#174095,29288757 Note: Tilførsler i kirkebogen for i Øster Nykirke sogn mangler mellem år 1737-1754. Kilder: - se herunder: Den 07-09-1776: Christen Banchs datter Eleonora Christensdatter af Nørre Collemorten og Søren Iversen fra Horsens bliver ægteviet den 07-09-1776 i Øster Nykirke kirke. Kilde: KB-opslag 136, side 257. Øster Nykirke sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1700-1800. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=174095#174095,29288756 2. søndag i advent 1776: Christen Banchs datter Lisbeth Christensdatter er gudmor til pigen "Maren". Kilde: KB-opslag 137, side 258. Øster Nykirke sogn. Nørvang h. Vejle a. År 1700-1800. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=174095#174095,29288757 "Peder Christensen (Bank (f. ca. 1749, nævnt med 26 år i Stovgaard Jordebog 1775. Er i 1762 med 13 år ude at tjene. Det er sikkert ham, der overtager fæstet mellem 1775 og 1780. Peder Christensen ses i Stovgaard jordebog 1787 og 1791 hartkorn 2 3 1 0., og i FT 1787, men med forkert navn." Kilde: http://www.xn--nrvang-herred-bnb.dk/nykirke/NykirkeStederOgFolk.htm "mellem år 1762 - 1777: Christen Pedersen Bank *1708c †1777.03.02 Nørre Kollemorten. Gift med sin kone f.1710c død 1777.04.25 Nørre Kollemorten. At det er samme gård ses på hartkornet 2 3 1 0, ingen anden gård har det samme. Han ses i extraskattemandtallet sep. 1762 med kone, ingen børn over 12 år "hjemme", 1 karl over 18 år, og en pige over 12 år. Kilde: http://www.xn--nrvang-herred-bnb.dk/nykirke/NykirkeStederOgFolk.htm Nørre Kollemorten: I extra-skattemandtallet 1762 er der følgende folk: Sr. Niels Jørgensen (Donnerup?) og kone, ingen børn over 12, 2 karle, 2 piger. Selvejer. Alle andre gårde ejes af assessor Schmidt i Horsens som besidder Stovgaard og Alsted godser: Mads Jensen og kone, 3 børn over 12, 1 anden person på almisse. Jens Lauridsen og kone, ingen børn over 12, 2 karle, 1 pige. Jens Drejer og kone, 1 barn over 12. Andreas Graversen og kone, ingen børn over 12, 1 tj-dreng over 12, 1 pige. Jens Nielsen og kone, ingen børn over 12, 1 karl, 1 pige. Jens Graversen og kone, 2 børn over 12, 1 anden person. Peder Graversen og kone, 1 barn over 12. >> Christen Bank og kone, ingen børn over 12, 1 karl, 2 piger. Hyrden og kone, 2 børn over 12. Kiersten Muus, 1 pige. Smeden og kone. ------------------------------------------------------------------------------------- ID 177: Fru Christen Bank (alias Fru Bank/Banch) er Lise-Lone's 4 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------------------