Correll_Dohlmann

Laurs Michelsen1821

Name
Laurs Michelsen
Birth September 15, 1821 24 25
Alias
Laurits Mikkelsen

Hjemmedøbt September 16, 1821 (Age 1 day)
Birth of a sisterAne Michelsdatter
August 30, 1823 (Age 23 months)
Death of a fatherMichel Clausen
September 8, 1824 (Age 2 years)
Marriage of a parentJørgen FrederiksenSidsel Marie JacobsdatterView this family
May 15, 1825 (Age 3 years)
Birth of a half-brotherMichel Jørgensen
December 20, 1825 (Age 4 years)
Birth of a half-brotherFrederik Jørgensen
May 24, 1828 (Age 6 years)
Birth of a half-sisterAne Mette Jørgensen
April 22, 1836 (Age 14 years)
Christening of a half-sisterAne Mette Jørgensen
May 23, 1836 (Age 14 years)
Death of a maternal grandfatherJacob Jacobsen Krog
February 15, 1842 (Age 20 years)
Death of a maternal grandmotherMette Nielsdatter Buch
November 25, 1860 (Age 39 years)
Death of a motherSidsel Marie Jacobsdatter
February 11, 1868 (Age 46 years)
Death of a brotherClaus Michelsen
May 12, 1889 (Age 67 years)
Death of a brotherJacob Michelsen
July 31, 1902 (Age 80 years)
Burial of a brotherJacob Michelsen
August 6, 1902 (Age 80 years)
Death of a sisterAne Michelsdatter
December 6, 1903 (Age 82 years)
Burial of a sisterAne Michelsdatter
December 11, 1903 (Age 82 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 15, 1818Sindbjerg kirke, Nørvang herred
3 months
elder brother
20 months
elder brother
20 months
himself
23 months
younger sister
Mother’s family with Jørgen Frederiksen - View this family
step-father
mother
Marriage: May 15, 1825Sindbjerg kirke, Nørvang herred
7 months
half-brother
2 years
half-brother
8 years
half-sister

Shared note
ID 45-1c: Laurs Michelsen alias Laurits Mikkelsen Født: 15-09-1821 i Ørum, Sindbjerg sogn og hjemmedøbt der 16-09-1821 - søn af husmand Michel Clausen og (ID 45-1) hustru Zidsel Marie Jacobsdatter af Ørum. Faddere: Pigen Maren Lauritsdatter, gårdmand Jens Jensen og ungkarl Michel Lauritsen - alle af Haurum og pigerne Karen Clausdatter og Inger Jensdatter - begge af Ørum. Kilde: KB-opslag 15, nr. 7. Sindbjerg sogn. Nørvang herred. Vejle amt. K.M. År 1814-1826. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=168784#168784,28342975 Folketælling: FT-1834: Vejle, Nørvang, Sindbjerg, Ørum, Et hus, 53, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, A2337: ID 45-1: Sidsel Marie Jacobsdatter, 39, Gift, Indsidder og almisselem ID 45-1b: Jacob Mikkelsen, 15, Ugift, Hendes barn >> ID 45-1c: Laurits Mikkelsen, 13, Ugift, Hendes barn ID 45-1e: Mikkel Jørgensen, 8, Ugift, Hendes barn ID 45-1f: Frederik Jørgensen, 6, Ugift, Hendes barn Johann Christian Benner, 73, Enke, Almisselem ------------------------------------------------------------------------- ID 45-1c: Laurs Michelsen er nevø til mosteren: ID 45: Ane Jacobsdatter, der er Lise-Lone's 2 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------