Correll_Dohlmann

Mette JochumsdatterAge: 40 years18161856

Name
Mette Jochumsdatter
Birth March 20, 1816 35 23
Alias
Mette Jochums, Mette Jokumsen og Mette Jokumsdatter

Hjemmedøbt March 21, 1816 (Age 1 day)
Christening April 27, 1816 (Age 38 days)
Death of a fatherJochum Pedersen
September 4, 1836 (Age 20 years)
MarriageClaus MichelsenView this family
April 22, 1846 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#1
Sidsel Maria Clausen
June 3, 1846 (Age 30 years)
Christening of a daughterSidsel Maria Clausen
July 12, 1846 (Age 30 years)
Birth of a son
#2
Mickel Clausen
December 2, 1847 (Age 31 years)
Christening of a sonMickel Clausen
December 12, 1847 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#3
Ane Barbara Clausen
October 7, 1850 (Age 34 years)
Christening of a daughterAne Barbara Clausen
November 17, 1850 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#4
Jørgine Jochumbine Clausen
March 3, 1853 (Age 36 years)
Christening of a daughterJørgine Jochumbine Clausen
April 10, 1853 (Age 37 years)
Birth of a daughter
#5
Mette Christine Clausen
April 23, 1856 (Age 40 years)
Death May 1, 1856 (Age 40 years)
Christening of a daughterMette Christine Clausen
May 7, 1856 (6 days after death)
Burial May 7, 1856 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 17, 1815Gadbjerg kirke, Tørrild herred
10 months
herself
Family with Claus Michelsen - View this family
husband
herself
Marriage: April 22, 1846Kollerup kirke, Vejle amt
1 month
daughter
18 months
son
3 years
daughter
2 years
daughter
3 years
daughter
Claus Michelsen + Laurence Johanne Sørensen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: November 15, 1861Sindbjerg kirke, Nørvang herred
5 months
step-son
3 years
step-daughter
5 years
step-daughter

Shared note
Mette Jochumsdatter Ved dåben indskrevet som Mette Jukomsdatter alias Mette Jochums, Mette Jokumsen og Mette Jokumsdatter Født: 20-03-1816 i Smidstrup, Gadbjerg sogn, Nørvang herred, Vejle amt og hjemmedøbt der 21-03-1816. Fremstillet den 27-04-1816 i Gadbjerg kirke - datter af gårdmand Jukom Pedersen (alias Jochum Pedersen) og hustru Barbra Nielsdatter (alias Barbara Nielsdatter) af Smidstrup. Kilde: KB-opslag 36, nr. 15. Gadbjerg sogn. Nørvang herred. Vejle amt. K.M. År 1814-1826. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162319#162319,27275567 Gift 22-04-1846: Ungkarl Claus Michelsen af Bøgballe i Øster Snede sogn, 27 år gl., vaccineret d. 09-09-1829, gifter sig 22-04-1846 i sognekirken (Kollerup kirke, Vejle amt) med pigen Mette Jochumsdatter af Elisalyst, 30 år gl., vaccineret d. 05-08-1824. Forlovere: Husmand og skovfoged Søren Lauritsen af Brandbjerg mark og husmand Jørgen Frederichsen af Vester Ørum mark. KB-opslag 66, nr. 1. Kollerup sogn, Tørrild herred. Vejle amt. K.M. År 1846-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165729#165729,27843228 Død 01-05-1856: Mette Jochumsdatter dør 01-05-1856 i Vester Ørum, Sindbjerg sogn, 40 år gl., og bliver begravet 07-05-1856 på Sindbjerg sogns kirkegård. Anmærkninger: Død i barselsseng. (efter at have født datteren Mette Christine Clausen den 23-04-1856) Indsidder Claus Mikkelsens hustru på Ørum mark. Hun er født i Smidstrup, Gadberg sogn. Kilde: KB-opslag 55, nr. 4. Sindbjerg sogn. Nørvang herred. Vejle amt. K.M. År 1844-1881 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=168790#168790,28344090 5 børn i ægteskab: Se under ægtefællens noter. Folketællinger: Forældrene i FT-1834: FT-1834: Vejle, Tørrild, Gadbjerg, Smidstrup, et Huus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4919: >> Jochum Pedersen, 53, Gift, Huusmand >> Barbra Nielsdatter, 41, Gift, hans Kone Lene Jochumsdatter, 15, Ugift, deres Børn (f. ca. 1819) Ane Magrethe Jochumsdatter, 9, Ugift, deres Børn (f. ca. 1824) Johanne Jochumsdatter, 6, Ugift, deres Børn (f. ca. 1827) Niels Peter Jochumsen, 4, Ugift, deres Børn (f. ca. 1829) FT-1840: Vejle, Tørrild, Jelling, Hørup By, en Gaard, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C2638: Niels Jensen, 60, Gift, Gaardmand Mette Zachariasdatter, 40, Gift, Hans Kone, Hans Nielsen, 26, Ugift, Deres Børn Johanne Nielsdatter, 16, Ugift, Deres Børn Maren Nielsdatter, 11, Ugift, Deres Børn Barbara Nielsdatter, 9, Ugift, Deres Børn Zacharias Nielsen, 5, Ugift, Deres Børn Else Marie Nielsdatter, 3, Ugift, Deres Børn >> Mette Jochumsdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk Mads Nielsen, 18, Ugift, Tjenestefolk FT-1845: Vejle, Tørrild, Kollerup, Elisalyst - en Gaard, , 1, FT-1845, B1176 Carl Gottlieb Schnackenburg, 65, gift, Proprietair, Hamburg Henriette Elisabeth Büsch, 59, gift, hans kone, Hamburg Cecilia Schnackenburg, 23, ugift, deres datter, Kollerup Ane Marie Caroline Top, 27, ugift, Huusjomfru, Viborg Dorthea Jensdatter, 30, ugift, Tjenestefolk, Jerlev >> Mette Jochums, 27, ugift, Tjenestefolk, Gadberg Gjertru Marie Christensen, 21, ugift, Tjenestefolk, Sindberg Jens Pedersen Lund, 62, enkemand, Tjenestefolk, Høien Peder Madsen, 29, ugift, Tjenestefolk, Aale, Skanderborg amt >> ID 45-1a: Claus Mikkelsen, 27, ugift, Tjenestefolk, Sindberg Christen Hansen, 22, ugift, Tjenestefolk, Hover Claus Christian Svendsen, 18, ugift, Tjenestefolk, Vejle FT-1850: Vejle, Nørvang, Sindbjerg, Ørum by, Et hus, 11, FT-1850, A2336 ID 45-1a: Claus Mikkelsen, 32, gift, , Inderste, daglejer, husfader, Sindbjerg sogn >> Mette Jokumsdatter, 33, gift, Hans kone, Gadbjerg sogn ID 45-1a1: Sidsel Maria Clausen, 4, ugift, Deres barn, Sindbjerg sogn ID 45-1a2: Mikkel Clausen, 3, ugift, Deres barn, Sindbjerg sogn Hans Jensen Kampe, 70, enke, Almisselem, inderste, Sindbjerg sogn FT-1855: Vejle, Nørvang, Sindbjerg, Vester Ørum, Hus, 33, FT-1855, C9589 ID 45-1a: Claus Mikkelsen, 29, Gift, Indsidder, Dagleier, Husfader, Sindberg >> Mette Jokumsen, 29, Gift, Kone, Gadbjerg S.Vejle Amt ID 45-1a1: Sidsel Marie Clausen, 9, Ugift, Barn, ,Kollerup Sogn Vejle Amt ID 45-1a2: Mikkel Clausen, 8, Ugift, Barn, Sindberg ID 45-1a3: Ane Babara Clausen, 5, Ugift, Barn, Sindberg ID 45-1a4: Jørgine Jakumine Clausen, 2, Ugift, Barn, Sindberg