Correll_Dohlmann

Birgitte Mary Liebmann IversenAge: 81 years19202002

Name
Birgitte Mary Liebmann Iversen
Birth April 25, 1920 44 44
Alias
Birgitte Mary Liebmann Alexander f. Iversen

Christening June 27, 1920 (Age 2 months)
Death of a fatherSimon Valdemar Iversen
February 27, 1923 (Age 2 years)

Death of a motherMary Birgitte Emma Liebmann
March 26, 1944 (Age 23 years)
Death January 22, 2002 (Age 81 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Mary Birgitte Emma Liebmann
Birth: July 24, 1875Falkoner Allé 54, Frbg. i Frederiksberg sogn
Death: March 26, 1944Slotsherrensvej 15, st., Vanløse i Advents sogn
Marriage: June 30, 1908Sundby kirke, Kbh.
12 years
herself
Birgitte Mary Liebmann Iversen
Birth: April 25, 1920 44 44Rigshospitalet, Kbh.
Death: January 22, 2002Onsbjerg sogn, Holbæk amt, Samsø
Family with Private - View this family
husband
Private
herself
Birgitte Mary Liebmann Iversen
Birth: April 25, 1920 44 44Rigshospitalet, Kbh.
Death: January 22, 2002Onsbjerg sogn, Holbæk amt, Samsø
child
Private
daughter
Private
daughter
Private

Shared note
Birgitte Mary Liebmann Iversen alias Birgitte Mary Liebmann Alexander f. Iversen Født: 25-04-1920 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 27-06-1920 i Filips kirke, Kbh. - datter af (kirurgisk Instrumentmager, siden kommunelærer Simon Valdemar Iversen (f. 08-09-1875 i Kbh.; død 27-02-1923) og hustru Mary Birgitte Emma f. Liebmann på 44 år, (f. 24-07-1875 på Frbg.; død 26-03-1944 i Advents sogn), boende Dronning Elisabeths Allé 2, 1. sal, Sundby, Kbh. Forældrene viet 30-06-1908 i Sundby kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 251, nr. 633A. Barn nr. 674A. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. År 1920-1921. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154682#154682,25804771 Andre kilder: http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3337382&searchname=polit_adv og http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=93686&searchname=polit_adv Erhverv: Kontorist i 1942 Gift 19-12-1942: Ungkarl, stud. dent., tandlægestuderende Arild Alexander, Enighedsvej 2, Frbg. / Edisonsvej 2, Frbg. (f. 06-11-1918 i Helligånds sogn, Kbh., søn af kemigraf Axel Johan Martin Alexander og hustru Karen Dorthea f. Waagø, boende Enighedsvej 2, Frbg.) gifter sig 19-12-1942 i Frederiksberg kirke med ugift kontorist Birgitte Mary Liebmann Iversen, Slotsherrensvej 15, Vanløse (f. 25-04-1920 i Filips sogn, Kbh. (læs: på Rigshospitalet og døbt i Filipskirken), datter af afdøde kommunelærer Simon Valdemar Iversen og efterlevende hustru Mary Birgitte Emma f. Liebmann, boende Slotsherrensvej 15, Vanløse). Vidner: Brudgommens far og brudens mor. Kilde: KB-opslag 38, nr. 282. Frederiksberg sogn. K.M. År 1942-1946. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149743#149743,24787078 Død 22-01-2002: Birgitte Alexander f. Iversen dør 22-01-2002 i Onsbjerg sogn, Holbæk amt, Samsø, 81 år gl. Kilde: http://www.kefotos.dk/cliche_tng/getperson.php?personID=I053952&tree=tree1 Folketællinger: FT-1921: Dronning Elisabeths Allé 2, 1. sal, Sundby, Kbh.: Simon Valdemar Iversen, f. 08-09-1875 i Kbh., gift, husfar, pensioneret kommunelærer Mary Birgitte Emma Iversen, f. 24-07-1875 på Frbg., gift, husmor, kommunelærerinde Julie Marie Liebmann Iversen, f. 14-05-1912 i Kbh., datter Simon Johannes Liebmann Iversen, f. 29-10-1913 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 14 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80174#80174,13621009 FT-1940 - 5. nov.: Slotsherrensvej 15, stuen, Vanløse: Mary Birgitte Emma Iversen, f. 24-07-1875 på Frbg., enke, husmor, kommunelærerinde >> Birgitte Mary Liebmann Iversen, f. 25-04-1920 i Kbh. ugift, datter, kontoristinde Kilde: FT-opslag 171 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=239779#239779,45742849