Correll_Dohlmann

Klavs LarsenAge: 2 days19421942

Name
Klavs Larsen
Birth January 27, 1942 32 28
Alias
tvilling til Lone Larsen siden Riddersborg

Birth of a sisterLone Riddersborg
January 27, 1942
Hjemmedøbt January 29, 1942 (on the date of death)
Death January 29, 1942 (Age 2 days)
Burial February 7, 1942 (9 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 13, 1937b.v. på Københavns Rådhus
4 years
twin sister
Lone Riddersborg
Birth: January 27, 1942 32 28Rigshospitalet, Kbh.
Death: October 22, 2009Odense N
himself
Klavs Larsen
Birth: January 27, 1942 32 28Rigshospitalet, Kbh.
Death: January 29, 1942Rigshospitalet, Kbh.

Shared note
ID 25-4b6a2: Klavs Larsen tvilling til Lone Larsen siden Riddersborg Født: 27-01-1942 på Rigshospitalet, Kbh. og hjemmedøbt 29-01-1942 på Rigshospitalet, Kbh. og død 29-01-1942 på Rigshospitalet, Kbh. - søn af kontorist Hans Børge Larsen, f. 23-12-1909 i Østervold sogn, Kbh. og hustru (ID 25-4b6a) Carla Margrethe Carlsen Riddersborg, f. 16-05-1913 i Skt. Pauls sogn, Kbh., boende Falkonervænget 13, 4. sal, th. Frbg. Moderen 1 tidligere svangerskab. Forældrene borgerligt viet 13-08-1937 på Københavns Rådhus. Kilde: KB-opslag 147, side 146. nr. 139, barn nr. 137B. Mor nr. 140B. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. År 1941-1942. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154715#154715,25817466 Død 29-01-1942: Klavs Larsen (tvilling A), f. 27-01-1942, dør 29-01-1942 på Rigshospitalet, Kbh., 2 dage gl. Han bliver begravet 07-02-1942 på Bispebjerg kirkegård, Kbh. Kilde: KB-opslag 117, nr. 10. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. År 1938-1942. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154668#154668,25799323