Correll_Dohlmann

Inger Dagmar Margrethe Jensen1897

Name
Inger Dagmar Margrethe Jensen
Birth March 23, 1897
Alias
Inger Dagmar Margrethe Helstrup Pedersen f. Jensen

Christening May 2, 1897 (Age 40 days)
Occupation
Fabriksarbejderske i Næstved i 1916

Death

Family with Holger Andreas Helstrup Pedersen - View this family
husband
herself
daughter
Private

Shared note
Inger Dagmar Margrethe Jensen alias Inger Dagmar Margrethe Helstrup Pedersen f. Jensen Født: 23-03-1897 i Næstved Sankt Mortens sogn og døbt 02-05-1897 i Næstved Sankt Peders kirke - datter af arbejdsmand Carl Edvard Jensen og hustru Hedevig Nielsine Kristine Jakobsen på 19 år, Næstved. Kilde: KB-opslag 80, nr. 19. Næstved Sankt Mortens sogn. K.M. År 1896-1901. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153855#153855,25639168 Erhverv: Fabriksarbejderske i Næstved i 1916 Gift 13-10-1916: Ungkarl Holger Andreas Helstrup Pedersen, bagersvend i Næstved (f. 22-12-1895 i Århus Sankt Pauls sogn, søn af afdøde portør Carl Christian Pedersen og hustru Ernestine f. Christensen, Århus) gifter sig 13-10-1916 i Næstved Sankt Peders kirke med ugift Inger Dagmar Margrethe Jensen, fabriksarbejderske i Næstved (f. 23-03-1897 i Næstved, datter af arbejdsmand Carl Edvard Jensen og hustru Hedvig Nielsine Kristine Jakobsen, Kildemarksvej 14, Næstved). Kilde: KB-opslag 211, nr. 27. Næstved Sankt Mortens sogn. K.M. År 1916-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153858#153858,25640596 Parret siden skilt. Kilde: FT-1940 for hustruen. 1940: Fru Helstrup Pedersen, Ny Jernbanevej 6, Næstved står da fadder i Brorsons kirke ved sit 1. barnebarns dåb. Barnet døbt i Brorsons kirke for Helligkors kirke, Kbh. FT-1940 - 5. nov.: Ny Jernbanevej 6, stuen, Næstved: >> Inger Dagmar Margrethe Helstrup Pedersen f. 23-03-1897 i Næstved Sankt Mortens sogn, fraskilt, moder, papirarbejderske, Maglemølle Papirfabrik Kilde: FT-opslag 28 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=246671#246671,46819821 Samme sted i 1945.