Correll_Dohlmann

Niels Pedersen BuchAge: 44 years17391784

Name
Niels Pedersen Buch
Birth about July 1, 1739 39
Alias
Niels Buch

Christening August 9, 1739 (Age 39 days)
Death of a fatherPeder Hansen Buch
before 1762 (Age 22 years)
EngagementSidsel Marie MadsdatterView this family
November 2, 1763 (Age 24 years)

MarriageSidsel Marie MadsdatterView this family
December 15, 1763 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Nielsdatter Buch
1764 (Age 24 years)
Christening of a daughterKaren Nielsdatter Buch
1764 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Johanne Nielsdatter Buch
1766 (Age 26 years)
Christening of a daughterJohanne Nielsdatter Buch
1766 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#3
Maren Nielsdatter Buch
1769 (Age 29 years)
Christening of a daughterMaren Nielsdatter Buch
1769 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#4
Mette Nielsdatter Buch
about September 28, 1771 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#5
Kierstine Nielsdatter Buch
about September 28, 1771 (Age 32 years)
Christening of a daughterMette Nielsdatter Buch
November 6, 1771 (Age 32 years)
Christening of a daughterKierstine Nielsdatter Buch
November 6, 1771 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#6
Else Nielsdatter Buch
about February 9, 1775 (Age 35 years)
Christening of a daughterElse Nielsdatter Buch
March 26, 1775 (Age 35 years)
Birth of a son
#7
Peder Nielsen Buch
about November 5, 1777 (Age 38 years)
Christening of a sonPeder Nielsen Buch
December 14, 1777 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#8
Mariane Nielsdatter Buch
about April 18, 1781 (Age 41 years)
Christening of a daughterMariane Nielsdatter Buch
May 27, 1781 (Age 41 years)
Death about May 18, 1784 (Age 44 years)
Burial May 23, 1784 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 3, 1729Bredsten kirke, Vejle amt
10 years
himself
Family with Sidsel Marie Madsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: December 15, 1763Ødsted kirke, Vejle amt
8 years
daughter
daughter
-7 years
daughter
3 years
daughter
4 years
daughter
6 years
daughter
Else Nielsdatter Buch
Birth: about February 9, 1775 35 37Bredstenlund, Bredsten sogn
Death: February 9, 1854Ollerup, Bredsten sogn
3 years
son
3 years
daughter

Shared note
ID 182: Niels Pedersen Buch alias Niels Buch Født: ca. 01-07-1739 i Bredsten sogn, Vejle amt og døbt 11. post Trinitatis 1739 (= 09-08-1739) i Bredsten kirke, Tørrild herred, Vejle amt - søn af (ID 364) Peder Buch og hustru (ID 365) Maren Nielsdatter. Kilde: KB-opslag 17, spalte 2, nr. 3. Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. E.M. År 1727-1755 - ikke nemt at læse. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160510#160510,26977422 Gift 15-12-1763: (ID 182) Ungkarl Niels Pedersen Buch fra Bredstenlund, Bredsten sogn, Vejle amt og kæresten (ID 183) Sidsel Marie Madsdatter (Mads Sørensens datter) af Ammitsbøl (Ødsted sogn) bliver copuleret torsdagen d. 15. dec. 1763 i Ødsted kirke, Vejle amt. Parret trolovet: 02-11-1763. Kilde: KB-opslag 18, år 1763. Ødsted sogn. Jerlev herred. Vejle amt. E.M. År 1732-1793. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173653#173653,29219810 Død ca. 18-05-1784: Niels Pedersen Buch, skomagermester af Bredstenlund, Bredsten sogn dør ca. 18-05-1784 i Bredsten sogn, Vejle amt, 44 år gl. Han bliver jordet den 23-05-1784 på Bredsten sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 134, Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. E.M. År 1772-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160512#160512,26977641 8 børn i ægteskabet: Se under ægtefællens noter. ------------------------------------------------------------------------------------ ID 182: Niels Pedersen Buch er Lise-Lone's 4 x tipoldefar ------------------------------------------------------------------------------------