Correll_Dohlmann

Peder Hansen BuchAge: 62 years17001762

Name
Peder Hansen Buch
Birth about 1700 18

Alias
Peder Buch

Death of a fatherHans ukendt
between 1711 and 1725 (Age 11 years)

Marriage of a parentThomas BuchElse ChristensdatterView this family
after 1725 (Age 25 years)

MarriageMaren NielsdatterView this family
July 3, 1729 (Age 29 years)
Death of a motherElse Christensdatter
about July 8, 1735 (Age 35 years)
Birth of a son
#1
Niels Pedersen Buch
about July 1, 1739 (Age 39 years)
Christening of a sonNiels Pedersen Buch
August 9, 1739 (Age 39 years)
Death before 1762 (Age 62 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1699
2 years
himself
Mother’s family with Thomas Buch - View this family
step-father
mother
Marriage: after 1725
Family with Maren Nielsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: July 3, 1729Bredsten kirke, Vejle amt
10 years
son

Shared note
ID 364: Peder Hansen Buch alias Peder Buch Oprindelig døbt Peder Hansen Født: ca. 1700 - søn af (ID 728) Hans ukendt, landmand i Søskov, Bredsten sogn (død mellem 1711-25; Bet. 1711-1725), og hustru (ID 729) Else Christensdatter, f. ca. 1682 (død i 1735 i Søskov, Bredsten sogn, 53 år gl. Gift 03-07-1729: (ID 364) Peder Buch gifter sig 03-07-1729 i Bredsten kirke, Vejle amt med (ID 365) Maren Nielsdatter i Bredstenlund, Bredsten sogn: "Den 3de post Trinit. blev Peder Buch og Maren Nielsdatter i Lund copuleret". Kilde: KB-opslag 5, spalte 2, midt for. Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. E.M. År 1727-1755. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160510#160510,26977410 Død før 1762: Peder Hansen Buch dør før 1762 i Bredsten sogn, Tørrild herred. Vejle amt. Kilde/source: Colston & Wenck Genealogy Pages http://colston-wenck.com/showsource.php?sourceID=S415&tree=colstonwenck Søskende: ID 364-1: Kirsten Hansdatter Buch Oprindelig døbt Kirsten Hansdatter Født: ca. 1708 - datter af (ID 728) Hans ukendt, landmand i Søskov, Bredsten sogn og hustru (ID 729) Else Christensdatter. ID 364-2: Christen Hansen Buch Oprindelig døbt Christen Hansen Født: ca. 1709 - søn af (ID 728) Hans ukendt, landmand i Søskov, Bredsten sogn og hustru (ID 729) Else Christensdatter. ID 364-3: Sidsel Hansdatter Buch Oprindelig døbt Sidsel Hansdatter Født: ca. 1711 - datter af (ID 728) Hans ukendt, landmand i Søskov, Bredsten sogn og hustru (ID 729) Else Christensdatter. (ID 729) Else Christensdatter's børn af 1. ægteskab med (ID 728) Hans ukendt tilføjer stedfaderens efternavn Buch til deres efternavn Hansen, som herefter bliver "Hansen Buch"). Kilde: Rau_Hartmann_DK - Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. Stedfaderens død: Thomas Buch, f. ca. 1684, dør efter 1753 i Søskov, Bredsten sogn. Kilde: Rau_Hartmann_DK https://www.myheritage.dk/site-family-tree-117396002/rauhartmanndenmark?rootIndivudalID=89526150&familyTreeID=89 -------------------------------------------------------------------------------- ID 364: Peder Hansen Buch er Lise-Lone's 5 x tipoldefar --------------------------------------------------------------------------------