Correll_Dohlmann

Claus ThomsenAge: 80 years17871867

Name
Claus Thomsen
Birth about 1787
Alias
Claus Hansen Thomsen og Klavs Tomsen

EngagementMaren JacobsdatterView this family
1828 (Age 41 years)
MarriageMaren JacobsdatterView this family

Birth of a daughter
#1
Ane Mette Clausdatter
October 22, 1828 (Age 41 years)
Occupation
Bødker og lejehusmand

Christening of a daughterAne Mette Clausdatter
November 2, 1828 (Age 41 years)
Death May 25, 1867 (Age 80 years)
Burial May 30, 1867 (5 days after death)
Family with Maren Jacobsdatter - View this family
himself
wife
Marriage:
daughter
Ane Mette Clausdatter
Birth: October 22, 1828 41 30Ørum Vestermark, Sindbjerg sogn
Death: January 22, 1891Hover sogn, Tørrild herred
Søren Mortensen + Maren Jacobsdatter - View this family
wife’s husband
wife
Divorce: 1823forholdet opløst
7 months
step-daughter
Bodil Kirstine Sørensdatter
Birth: August 6, 1823 25Ørum Vestermark, Sindbjerg sogn
Death: February 9, 1905Høgsholt, Hover sogn, Tørrild herred, Vejle amt

Shared note
Claus Thomsen alias Claus Hansen Thomsen og Klavs Tomsen Født: ca. 1787 i Tommerup sogn, Odense amt Erhverv: Bødker og lejehusmand Kæresteforhold siden 1828: Ungkarl Claus Thomsen, lejehusmand og bødker i Ørum er i adskillige år (og siden 1828 eller før) kæreste med sin husholderske, Maren Jacobsdatter. Frugten af deres forhold er datteren: Ane Mette Clausdatter, f. 22-10-1828 i Ørum, Sindbjerg sogn Død 25-05-1867: Claus Thomsen, ungkarl og aftægtstager hos husmand Morten Nielsen på Tofthøj mark, Gadbjerg sogn, født på Fyn, dør 25-05-1867 på Tofthøj mark, Gadbjerg sogn, 77 år gl. Han bliver begravet 30-05-1867 på Gadbjerg sogns kirkegård. Hans faders fødested ubekjendt. Kilde: KB-opslag 6, nr. 6. Gadbjerg sogn. K.M. År 1864-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162326#162326,27276306 Død 27-05-1877: Maren Jakobsen dør 27-05-1877 i Høgsholt, Hover sogn, Tørrild herred, Vejle amt, 80 år gl. Hun bliver begravet 02-06-1877 på Hover sogns kirkegård. Dødsårsag: Alderdom. Anmærkning: Skifte 29-05-1877. Datter af faderen: Husmand Jakob Jakobsen i Sindbjerg. Enke efter husmand Klavs Tomsen (alias Claus Thomsen) i Tofthøj Mark, Gadbjerg. Kilde: KB-opslag 136, nr. 7, side 415. Hover sogn. Tørrild herred. Vejle amt. K.M. År 1861-1891 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=164610#164610,27650046 Folketællinger: FT-1834: Vejle, Nørvang, Sindbjerg, Ørum, Et hus, 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, A2337: >> Claus Thomsen, 45, Ugift, Bødker og lejehusmand ID 45-2: Maren Jacobsdatter, 37, Ugift, Husholderske ID 45-2a: Bodil Kirstine Sørensdatter, 11, Ugift, Hendes barn ID 45-2b: Ane Mette Clausdatter, 6, Ugift, Hendes barn Lene Carlsdatter, 70, Enke, Almisselem FT-1840: Vejle, Tørrild, Gadbjerg, Tofthøi mk, Et Huus, 103, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C2636; >> Claus Thomsen, 51, Gift, Huusmand og Bødker ID 45-2: Maren Jacobsdatter, 41, Ugift, Hans Huusholdersk ID 45-2b: Ane Mette Clausdatter, 12, Ugift, Hans Datter FT-1845: Vejle, Tørrild, Gadbjerg, Tofthøi ??, Et huus, 54, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C1931: >> Claus Thomsen, 53, Enkemand, Huusmand, Tommerup i Fyen ID 45-2: Maren Jacobsdatter, 46, Enke, Huusholderske, Sindberg ID 45-2a: Bodil Kirstine Sørensdatter, 22, Ugift, Hendes datter, Sindberg FT-1850: Vejle, Tørrild, Gadbjerg, Tofthøj M(ark), 130, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1804: >> Chlaus Thomsen, 62, Gift, Avels bedrift, Odense amt Tommerup sogn ID 45-2: Maren Jacobsdatter, 52, Enke, Husholder, Langskov sogn, Vejle amt ID 45-2a: Bodil Kirstine Sørensdatter, 24?? Ugift, Indsidder, Sønderborg sogn (læs: 27 år, født i Sindbjerg sogn) ID 45-2a1: Hans Tabesen, 2, Ugift, Hjemme hos Moderen, Her i Sognet (læs: Hans Pedersen) Jens Jacob, 5, Ugift, Plejebarn, Kuldbjerg FT-1860: Vejle, Tørrild, Gadbjerg, Kuldbjerg, Huus, 111, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5412: >> Claus Thomsen, 72, Ugift, Hmd., Fyen 45-2: Maren Jacobsdatter, 62, Ugift, Huusholderske, Sindbjerg, Veile Amt ID 45-2a: Bodil Kirstine Sørensen, 39, Ugift, deres Datter, Sindbjerg, Veile Amt ID 45-2a1: Hans Pedersen, 12, Ugift, hendes uægte Børn, Her i Sognet ID 45-2a2: Sørine Marie Kirstine Iversen, 8, Ugift, hendes uægte Børn, Her i Sognet (læs: Sørine Ane Kirstine Iversen) ID 45-2a3: Martin Jensen, 5, Ugift, hendes uægte Børn, Kollerup Sogn, Veile Amt ID 45-2a4: Ane Kirstine Jensen, 3, Ugift, hendes uægte Børn, Sindbjerg, Veile Amt ID 45-2a5: Jacob Jensen Krag, 1, Ugift, hendes uægte Børn, Sindbjerg, Veile Amt (læs: Jakob Jensen)