Correll_Dohlmann

Mette Marie Buhl1883

Name
Mette Marie Buhl
Birth February 5, 1883
Alias
Mette Marie Clemmensen f. Buhl

Hjemmedøbt March 9, 1883 (Age 32 days)
Christening July 1, 1883 (Age 4 months)
MarriageGerhard Valdemar ClemmensenView this family
May 6, 1904 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Gerhard Valdemar Clemmensen
February 9, 1912 (Age 29 years)
Christening of a sonGerhard Valdemar Clemmensen
October 27, 1912 (Age 29 years)
Death of a sonGerhard Valdemar Clemmensen
about 1988 (Age 104 years)

Death

Shared note
Mette Marie Buhl alias Mette Marie Clemmensen f. Buhl Født: 05-02-1883 i Sejt, Bryrup sogn, Tyrsting herred, Skanderborg amt, hjemmedøbt 09-03-1883 og fremstillet 01-07-1883 i Bryrup kirke - datter af husmand Niels Mathias Kristiansen Buhl og hustru Marie Kirstine Nielsen i Sejt, 41-1/4 år gl. Kilde: KB-opslag 18, nr. 2. Bryrup sogn, Tyrsting herred. Skanderborg amt. K.M. År 1883-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160622#160622,26995166 Gift 06-05-1904: Gerhard Valdemar Clemmensen gifter sig borgerligt 06-05-1904 på Københavns Rådhus med Mette Marie Buhl. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 2-11-1903 Særlige bemærkninger: Rapp. 29/1-1904, 352 >> Mette Marie Buhl, 05-02-1885, Bryrup sogn (læs: 05-02-1883) - Stillinger: Tjp. Adresser: 02-11-1903: Fra Fredericia til Prinsessegade 57, 1. - hos Albertsen 01-01-1904: Adelgade 15, stuen - hos Drejemester F. Nielsen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0003. Registerblad 2219 (unikt id: 1748034) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1748034&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1902 Hovedperson: Gerhard Valdemar Clemmensen, 11-09-1878, Frederiksberg - Stillinger: Uhrmager >> Ægtefælle: Mette Marie Clemmensen, 05-02-1882, Bryrup (læs: 05-02-1883) Adresser: 01-05-1902: Skydebanegade 4, 4. hos Hjemmet 24-10-1902: Vesterbrogade 45, 1. hos Olufsen 01-11-1902: Vesterbrogade 45, 1. hos Olufsen 14-07-1903: Skydebanegade 4, 4. 01-11-1904: Skydebanegade 3, 4. 01-05-1905: Hartmannsgade 27, 2. 01-05-1910: Arkonagade 8, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro) - fejlrettes. Filmrulle 0005. Registerblad 3300 (unikt id: 2006489) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2006489&searchname=polit_adv