Correll_Dohlmann

Evelyn Marie Tilda Jensen1915

Name
Evelyn Marie Tilda Jensen
Birth August 19, 1915
Alias
Evelyn Marie Tilda Clemmensen f. Jensen

Christening December 12, 1915 (Age 3 months)
Birth of a son
#1
Ole Clemmensen
February 28, 1940 (Age 24 years)
Christening of a sonOle Clemmensen
April 28, 1940 (Age 24 years)
Death of a husbandGerhard Valdemar Clemmensen
about 1988 (Age 72 years)

Death

Family with Gerhard Valdemar Clemmensen - View this family
husband
herself
son
Ole Clemmensen
Birth: February 28, 1940 28 24Fødeklinikken, Enghave Plads 1, Kbh. i Sankt Matthæus sogn
Death:
daughter
Anne Lise Clemmensen
Gerhard Valdemar Clemmensen + Inger Elisabeth Meisner - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Anne Mette Meisner

Shared note
Evelyn Marie Tilda Jensen alias Evelyn Marie Tilda Clemmensen f. Jensen Født: 19-08-1915 i Sankt Matthæus sogn, Kbh. og døbt 12-12-1915 i Sankt Matthæus kirke, Kbh., datter af støberiarbejder Carl Valdemar Jensen og hustru Carla Mary Hulda f. Månsson Gift 13-11-1938: Ungkarl, kok, Gerhard Valdemar Clemmensen, Kjeldgaardsvej 38 (f. 09-02-1912 i Sankt Matthæus sogn, Kbh. og døbt 27-10-1912 i Sankt Matthæus kirke, Kbh., søn af urmager Gerhard Valdemar Clemmensen og hustru Mette Marie f. Buhl, Kjeldgaardsvej 38) gifter sig 13-11-1938 i Timotheuskirken, Valby med ugift, ekspeditrice Evelyn Marie Tilda Jensen, Ålholmsvej 14, Valby (f. 19-08-1915 i Sankt Matthæus sogn, Kbh. og døbt 12-12-1915 i Sankt Matthæus kirke, Kbh., datter af støberiarbejder Carl Valdemar Jensen og hustru Carla Mary Hulda f. Månsson, boende Ålholmsvej 14). Vidner: Brudeparrets fædre. Anmærkning: Fremtidig bopæl: Nakskovvej 41, Valby (Timotheus sogn). Kilde: KB-opslag 69, nr. 111. Timotheus sogn, Valby. K.M. År 1937-1941. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157550#157550,26435396 Søn: Ole Clemmensen Født: 1940 Datter: Anne Lise Clemmensen Født: 1942