Correll_Dohlmann

Karen Marie BendtsenAge: 90 years18611952

Name
Karen Marie Bendtsen
Birth March 27, 1861
Alias
Karen Marie Jensen f. Bendtsen

Birth of a son
#1
Peder Jensen
February 28, 1884 (Age 22 years)
MarriageHans JensenView this family
June 7, 1884 (Age 23 years)
Christening of a sonPeder Jensen
June 7, 1884 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Anna Marie Jensen
March 23, 1887 (Age 25 years)
Christening of a daughterAnna Marie Jensen
May 5, 1887 (Age 26 years)
Death of a husbandHans Jensen
March 8, 1933 (Age 71 years)
Burial of a husbandHans Jensen
April 13, 1933 (Age 72 years)
Death January 2, 1952 (Age 90 years)
Burial January 5, 1952 (3 days after death)
Family with Hans Jensen - View this family
husband
Hans Jensen
Birth: November 20, 1848 23 23Kværrede Overdrev, Terslev sogn, Ringsted herred
Death: March 8, 1933Hårlev by og sogn, Bjæverskov herred
herself
Karen Marie Bendtsen
Birth: March 27, 1861Atterup, Øster Egede sogn, Faxe herred
Death: January 2, 1952Rønne Alle 1, Karise by og sogn, Faxe herred
Marriage: June 7, 1884Øster Egede kirke
-3 months
son
3 years
daughter

Shared note
Karen Marie Bendtsen alias Karen Marie Jensen f. Bendtsen Født: 27-03-1861 i Atterup, Øster Egede sogn, Faxe herred, Præstø amt og døbt 26-05-1861 i Øster Egede kirke - datter af indsidder Ole Bendtsen og hustru Kirsten Nielsdatter på 29 år, af Atterup. Kilde: KB-opslag 48, nr. 1. Øster Egede sogn, Faxe herred, Præstø amt. K.M. År 1848-1877. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159325#159325,26787946 Gift 07-06-1884: Ungkarl Hans Jensen, parcellist på Atterup Overdrev, 35 år (f. 20-11-1848 i Terslev sogn), gifter sig 07-06-1884 i Øster Egede kirke med Karen Marie Bendtsen på 23 år, tjenende på Atterup Overdrev (f. 27-03-1861 i Atterup, Øster Egede sogn). Forlovere: Husmand Lars Jensen, Ulse-Olstrup og indsidder Ole Bendtsen, Hejede Overdrev. Kilde: KB-opslag 61, nr. 1. Egede sogn, Faxe herred, Præstø amt. K.M. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159326#159326,26788206 Død 02-01-1952: Karen Marie Jensen f. Bendtsen dør 02-01-1952 på Rønne Alle 1, Karise by og sogn, Faxe herred, 90 år gl. og bliver begravet 05-01-1952 på Karise sogns kirkegård, Karise sogn, Faxe herred. Aldersrentenydende i Karise by og sogn. Født 27-03-1961 i Atterup, Øster Egede sogn, Faxe herred, Præstø amt, datter af indsidder Ole Bentsen og hustru Kirsten Nielsdatter, Atterup. Enke efter d. 08-03-1933 i Hårlev afdøde partikulier Hans Jensen, Hårlev. Sidste fælles bopæl: Hårlev. Kilde: KB-opslag 243, nr. 1. Karise sogn. Faxe herred. Præstø amt. K.M. År 1950-1966. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152439#152439,25376743 Folketælling: FT-1901: Atterup Overdrev, matr. 4b, Øster Egede sogn, Fakse herred, Præstø amt, landdistrikt, husliste nr. 24, Ejer: Hans Jensen: ID 224-1a4b1b: Hans Jensen, f. 20-11-1848 i Terslev sogn, Sorø amt, gift, husfar, parcellist, landbruger, gift i 1884, 2 levende børn, tilflyttet i 1880 fra Terslev sogn >> Karen Marie Bendtsen, f. 27-03-1861 i Øster Egede sogn, Præstø amt, gift, husmor, gift i 1884, 2 levende børn ID 224-1a4b1b1: Peder Jensen, f. 28-02-1884 i Øster Egede sogn, ugift, søn ID 224-1a4b1b2: Ane Marie Jensen, f. 23-03-1887 i Øster Egede sogn, ugift, datter (alias Anna Marie Jensen) Kilde: FT-opslag 105-106 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=22728#22728,2641547 og https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=22728#22728,2641548 2 børn i ægteskabet: ID 224-1a4b1b1: Peder Jensen Født: 28-02-1884 på Atterup Overdrev i Øster Egede sogn, Faxe herred, Præstø amt og hjemmedøbt 09-05-1884. Fremstillet 07-06-1884 i Øster Egede kirke (samtidig med forældrenes vielse der). Søn af ugift Karen Marie Bendtsen, 22 år gl., for tiden tjenende hos barnefaderen, parcellist (ID 224-1a4b1b) Hans Jensen på Atterup Overdrev. Faddere: Gårdmand Jens Larsen, Værløse, Fakse sogn. Husmand Lars Jensen, Ulse-Olstrup, og indsidder Ole Bendtsen, Hejede Overdrev. Gudmoder: Førstnævnte fadders datter, Birthe Marie Larsen, Værløse, Fakse sogn. Kilde: KB-opslag 13, nr. 3. Øster Egede sogn, Faxe herred, Præstø amt. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159326#159326,26788158 ID 224-1a4b1b2: Anna Marie Jensen Født: 23-03-1887 på Atterup Overdrev i Øster Egede sogn, Faxe herred, Præstø amt og hjemmedøbt 01-04-1887. Fremstillet 05-05-1887 i Øster Egede kirke. Datter af parcellist (ID 224-1a4b1b) Hans Jensen på Atterup Overdrev og hustru Karen Marie Bendtsen, 25 år gl., Atterup Overdrev. Faddere: Faderen, parc. Hans Jensen, Atterup Overdrev. Husmand gl. Jens Hansen, ibd. = samme sted, og husmand Peder Jakobsen, Viverup Overdrev. Gudmoderen er barnets moder. Kilde: KB-opslag 35, nr. 4. Øster Egede sogn, Faxe herred, Præstø amt. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159326#159326,26788180