Correll_Dohlmann

Maren NielsenAge: 53 years18531907

Name
Maren Nielsen
Birth January 30, 1853
Alias
Maren Jensen f. Nielsen

Christening April 10, 1853 (Age 2 months)
MarriageNiels Christian JensenView this family
April 29, 1876 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Jens Christian Jensen
September 22, 1877 (Age 24 years)
Christening of a sonJens Christian Jensen
November 10, 1877 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Anna Sofie Elisabeth Jensen
January 3, 1884 (Age 30 years)
Christening of a daughterAnna Sofie Elisabeth Jensen
March 9, 1884 (Age 31 years)
Birth of a son
#3
Peder Johannes Jensen
June 9, 1886 (Age 33 years)
Christening of a sonPeder Johannes Jensen
July 18, 1886 (Age 33 years)
Death of a husbandNiels Christian Jensen
May 29, 1907 (Age 54 years)
Burial of a husbandNiels Christian Jensen
June 4, 1907 (Age 54 years)
Death after 1907 (Age 53 years)

Family with Niels Christian Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: April 29, 1876Terslev kirke, Ringsted herred
17 months
son
6 years
daughter
2 years
son

Shared note
Maren Nielsen alias Maren Jensen f. Nielsen Født: 30-01-1853 i Årløse, Terslev sogn, Ringsted herred og døbt 10-04-1853 i Terslev kirke - datter af Niels Christensen, gårdmand i Årløse, og kone Lisbeth Rasmusdatter. Kilde: KB-opslag 113, nr. 4. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1842-1868. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157435#157435,26411726 Gift 29-04-1876: Niels Christian Jensen på 25 år, af Kværrede (f. 10-11-1850 i Terslev sogn), gifter sig 29-04-1876 i Terslev kirke med pige Maren Nielsen på 23 år, tjener i Årløse (f. 30-01-1853 i Årløse, Terslev sogn). Forlovere: Aftægtsmand Niels Christensen i Årløse Overdrev, Terslev sogn, brudens far, og husmand Jens Saltofte af Kværrede, Terslev sogn, brudgommens fader. Kilde: KB-opslag 218, nr. 5. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1868-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157437#157437,26412296 Folketællinger: FT-1880: Sorø, Ringsted, Terslev, Tersløv By, Tersløv sogn, et hus, 1 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0466: ID 224-1a4b1c: Niels Christian Jensen, 29, Gift, inderste og dagleier, do [Tersløv] Maren Jensen født Nielsen, 27, Gift, hans hustru, do [Tersløv] ID 224-1a4b1c1: Jens Christian Jensen, 2, Ugift, deres søn, do [Tersløv] FT-1901: Bedsted, Kværkeby sogn, Ringsted herred, Sorø amt: ID 224-1a4b1c: Niels Christian Jensen, f. 10-11-1850 i Terslev sogn, gift, husfar, husmand, daglejer ved agerbrug, tilflyttet i 1885 fra Ringsted Landsogn, gift 1876, 3 levende børn Maren Jensen, f. 30-01-1853 i Terslev sogn, gift, husmor, tilflyttet i 1885 fra Ringsted Landsogn, gift 1876, 3 levende børn Kilde: FT-opslag 546 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=21823#21823,2178926 FT-1906: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, 2d, 129, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1906, D6504: ID 224-1a4b1c: Niels Christian Jensen, 18501110, G, Husfader >> Maren Nielsen, 18530130, G, Husmoder ID 224-1a4b1c2: Anna Sofie Elisabet Jensen, 18840103, U ID 224-1a4b1c3: Peder Johannes Jensen, 18860609, U 3 børn i ægteskabet: ID 224-1a4b1c1: Jens Christian Jensen Født: 22-09-1877 på Terslev Overdrev, Terslev sogn, Ringsted herred og døbt 10-11-1877 i Terslev kirke - søn af (ID 224-1a4b1c) indsidder Niels Christian Jensen og hustru Maren Nielsen på 23 år, af Terslev Overdrev. Faddere: Pige Ane Lisbeth Jensen af Kværrede Overdrev (barnets faster). Tækkemand Hans Jensen og tjenestekarl Christian Ludvig Jensen, begge af Kværrede Overdrev (barnets farbrødre), og indsidder Christen Nielsen af Årløse. Kilde: KB-opslag 37, nr. 19. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1868-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157437#157437,26412115 ID 224-1a4b1c2: Anna Sofie Elisabeth Jensen Født: 03-01-1884 i Nordgårdshuse, Ringsted Landsogn, Sorø amt og døbt 09-03-1884 i Ringsted kirke - datter af (ID 224-1a4b1c) indsidder Niels Christian Jensen og hustru Maren Nielsen, i Nordgårdshuse(ne). Faddere: Pigen Ane Sofie Hansen, Terslev. Kone Stine Christiansen, Nordgårdshuse(se). Husmand Johannes Nielsen, do. Husmand Jens Saltofte, Terslev (barnets farfar). Husmand Christian Andreasen, Nordgårdshuse(ne). Kilde: KB-opslag 195, nr. 1. Ringsted Landsogn. Ringsted herred. Sorø amt. År 1863-1892 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154840#154840,25847776 ID 224-1a4b1c3: Peder Johannes Jensen Født: 09-06-1886 i Bedsted, Kværkeby sogn, Ringsted herred, Sorø amt og døbt 18-07-1886 i Kværkeby kirke - søn af (ID 224-1a4b1c) indsidder Niels Christian Jensen og hustru Maren Nielsen, 33 år gl., i Bedsted. Faddere: Kone Maren Kirsten Nielsen af Årløse. Barnets moder. Indsidder Christen Nielsen, Årløse. Husmand Johs. Nielsen, Nordgårdshuse. Husmand Jens Saltofte i Kværrede (barnets farfar). Kilde: KB-opslag 24, nr. 8. Kværkeby sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1879-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153105#153105,25503570