Correll_Dohlmann

Niels Christian NielsenAge: 32 years18641896

Name
Niels Christian Nielsen
Birth July 24, 1864
Alias
Niels Kristian Nielsen

Christening October 23, 1864 (Age 2 months)
Birth of a son
#1
Jens Christian Emil Nielsen
December 20, 1884 (Age 20 years)
Occupation
Malermester

Christening of a sonJens Christian Emil Nielsen
February 1, 1885 (Age 20 years)
MarriageAne Kirstine JensenView this family
May 11, 1888 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Anna Marie Nielsen
June 3, 1888 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#3
Maren Sofie Nielsen
June 3, 1888 (Age 23 years)
Christening of a daughterAnna Marie Nielsen
July 29, 1888 (Age 24 years)
Christening of a daughterMaren Sofie Nielsen
July 29, 1888 (Age 24 years)
Death September 13, 1896 (Age 32 years)
Burial September 19, 1896 (6 days after death)
Family with Ane Kirstine Jensen - View this family
himself
wife
Marriage: May 11, 1888Terslev kirke
-3 years
son
3 years
daughter
daughter

Shared note
Niels Christian Nielsen alias Niels Kristian Nielsen Født: 24-07-1864 i Terslev sogn og døbt 23-10-1864 i Terslev kirke, Ringsted herred - søn af Jacob Nielsen, husmand i Terslev, og hustru Maren Christiansen. Kilde: KB-opslag 70, nr. 17. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1842-1868. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157435#157435,26411683 Erhverv: Malermester Gift 11-05-1888: Ungkarl Niels Christian Nielsen af Terslev (f. 24-07-1864 i Terslev sogn, altså 23 år) gifter sig 11-05-1888 i Terslev kirke med pige Ane Kirstine Jensen, tjenende i Kværrede (f. 23-12-1866 i Kværrede, - 21 år). Vidner: Husmand Jacob Nielsen, Terslev, brudgommens fader, og husmand Jens Saltofte, Kværrede, brudens far. Kilde: KB-opslag 226, nr. 4. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1868-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157437#157437,26412304 Død 13-09-1896: Niels Kristian Nielsen, malermester, dør 13-09-1896 i Terslev sogn, 32 år gl., og bliver begravet 19-09-1896 på Terslev nye kirkegård. Gift mand, maler, Terslev by og sogn, Ringsted herred, hvor han blev født den 24-07-1864. Forældre: Husmand Jakob Nielsen og hustru Maren Kristiansen. Efterlevende hustru: Ane Kirstine Jensen, i Terslev, der var sidste fælles bopæl. Kilde: KB-opslag 227, nr. 12. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1906. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157438#157438,26412587 Folketællinger: FT-1890: Terslev, huset ved siden af Terslev Kro: >> Niels Christian Nielsen, f. 1864 i Terslev, gift, husfar, maler, under fattigforsørgelse. ID 224-1a4b1l: Ane Kirstine Jensen, f. 1866 i Kværrede, Terslev sogn, gift, husmor ID 224-1a4b1l2: Anne Marie Nielsen, f. 1888 i Terslev sogn ID 224-1a4b1l3: Maren Sofie Nielsen, f.1888 i Terslev sogn Sønnen: Jens Christian Emil Nielsen i pleje hos sin morfar i FT-1890: FT-1890: Sorø amt, Ringsted herred, Terslev sogn, Kværrede by - hus, familie nr. 4: Jens Saltofte, 65 år, f. i Freerslev sogn, enkemand, husfader, husmand ID 224-1a4b1j: Peter Jensen, 24 år, f. i Terslev sogn, ugift, søn, arbejder ved skovbrug >> ID 224-1a4b1l1: Jens Christian Emil Nielsen, 5 år, f. i Terslev sogn, plejebarn, dattersøn (f. 20-12-1884 i Terslev sogn og døbt 01-02-1885 i Terslev kirke, søn af (ID 224-1a4b1l) pige Ane Kirstine Jensen af Kværrede (18 år). Udlagt barnefader: Ungkarl Christian Nielsen, husmand Jacob Nielsens søn af Terslev) ID 224-1a4b1i: Ane Marie Jensen, 26 år, f. i Terslev sogn, gift, datter, husbestyrerinde ID 224-1a4b1i1: Pigebarn endnu uden navn (alias Anna Marie Christine Pedersen), under 1 år, f. 21. januar 1890 i Terslev sogn, datter af sidstanførte Kilde: FT-opslag 127 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=59887#59887,12226408 -------------- Tillægsliste - midlertidig fraværende - Kværrede by - hus, familie nr. 4: Frits Valdemar Pedersen, 21 år f. i Tureby sogn, Præstø amt, gift, svigersøn til Jens Saltofte (og gift med dennes datter Ane Marie Jensen - arbejder ved skovbruget i Tureby - egentlige opholdssted: Tureby sogn, Præstø amt. Kilde: FT-opslag 130 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=59887#59887,12226411