Correll_Dohlmann

Anna Christine JensenAge: 63 years18821945

Name
Anna Christine Jensen
Birth May 24, 1882 28 25
Alias
Anna Christine Hansen f. Jensen

Christening July 12, 1882 (Age 49 days)
Death of a paternal grandmotherAne Marie Hansdatter
December 30, 1886 (Age 4 years)
Birth of a brotherHans Otto Saltofte
October 1, 1889 (Age 7 years)
Christening of a brotherHans Otto Saltofte
November 29, 1889 (Age 7 years)
Death of a paternal grandfatherJens Saltofte
November 5, 1897 (Age 15 years)
MarriageNiels Christian HansenView this family
February 10, 1905 (Age 22 years)
Death of a motherBodil Christine Nielsen
October 6, 1921 (Age 39 years)
Death of a fatherChristian Ludvig Saltofte
April 24, 1929 (Age 46 years)
Death October 5, 1945 (Age 63 years)
Burial October 11, 1945 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 4, 1880Terslev kirke, Ringsted herred
5 months
elder brother
Niels Peder Saltofte Jensen
Birth: April 20, 1881 27 24Terslev sogn
Death: February 6, 1966De Gamles Hjem, Terslev sogn
13 months
herself
7 years
younger brother
Hans Otto Saltofte
Birth: October 1, 1889 35 33Terslev Overdrev, Terslev sogn
Death: June 2, 1956Roskilde Amts og Bys Sygehus, Roskilde Domsogn
Family with Niels Christian Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: February 10, 1905Terslev kirke, Ringsted herred

Shared note
ID 224-1a4b1e2: Anna Christine Jensen alias Anna Christine Hansen f. Jensen Født: 24-05-1882 på Bøgenakke Mark, Terslev sogn og døbt 12-07-1882 i Terslev kirke, Ringsted herred - datter af (ID 224-1a4b1e) husmand Christian Ludvig Jensen og hustru Bodil(d) Christine Nielsen på 25 år, af Bøgenakke Mark, Terslev sogn. Faddere: Pige Marie Pedersen af Ørslev. Gårdmand Lars Larsen. Christen Pedersen og Lars Pedersen, alle af Terslev Overdrev. Kilde: KB-opslag 124, nr. 12. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1868-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157437#157437,26412202 Gift 10-02-1905: Ungkarl Niels Christian Hansen, Everdrup sogn (f. 27-11-1877 i Everdrup sogn, Bårse herred, Præstø amt, søn af Hans Hansen og hustru Johanne Kirstine Nielsen) gifter sig 10-02-1905 i Terslev kirke, Ringsted herred med Anna Christine Jensen, Terslev sogn, Ringsted herred (f. 24-05-1882 i Terslev sogn, datter af husmand Kristian Ludvig Jensen og hustru Boldil (læs: Bodil) Kristine Nielsen, Terslev Overdrev, Terslev sogn). Vidner: Husmand Kristian Ludvig Jensen, Terslev Overdrev, og husmand Hans Hansen, Everdrup. Kilde: KB-opslag 204, nr. 1. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1906. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157438#157438,26412564 Død 05-10-1945: Anna Christine Hansen f. Jensen dør 05-10-1945 på Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn, 63 år gl. Hun bliver begravet 11-10-1945 på Ingelstrup kirkegård, Sædder sogn, Bjæverskov herred. Gift med murer Niels Christian Alkestrup, Sædder sogn, Præstø amt. Født 24-05-1882 i Terslev sogn, datter af husmand Christian Ludvig Jensen og hustru Bodild Christine Nielsen. Kilde: KB-opslag 259, nr. 78. Næstved Sankt Peders sogn. K.M. År 1941-1950. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153898#153898,25651670 Folketællinger: FT-1890: Terslev by, Terslev sogn, Ringsted herred, Sorø amt, hus nr. 6, optællingsliste No. 9: ID 224-1a4b1e: Christian Ludvig Jensen, 36 år, gift, husfar Bodil Christine Nielsen, 33 år, gift, husmor ID 224-1a4b1e1: Niels Petter Saltoft Jensen, 8 år, søn >> ID 224-1a4b1e2: Ane Christine Jensen, 7 år, datter ID 224-1a4b1e3: Hans Otto Jensen, under 1 år, søn Kilde: FT-opslag 41 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=59887#59887,12226322 FT-1901: Sorø, Ringsted, Terslev, Terslev, 22 d, 73, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7938: ID 224-1a4b1e: Kristian Jensen, 30.01.1854, Gift, Husfader, Husejer, Terslev Sogn, Sorø Amt (alias Christian Ludvig Jensen) Kristine Jensen, 06.06.1856, Gift, Husmoder, Terslev Sogn, Sorø Amt (alias Bodil Christine Jensen f. Nielsen) ID 224-1a4b1e3: Hans Jensen, 01.10.1889, Ugift, Barn, Terslev Sogn, Sorø Amt (alias Hans Otto Jensen) Anna Jensen, 04.09.1883, Ugift, Slægtning, Syerske, Terslev Sogn, Sorø Amt (læs: Anna Jensine Jensen, f. 04-09-1882 i Terslev, dater af husmand og sadelmager Anders Jensen og hustru Ane Sofie Nielsen i Terslev). >> ID 224-1a4b1e2: Anna Jensen, 24.05.1883, Ugift, Syerske, Terslev Sogn, Sorø Amt (alias Anna Christine Jensen - læs: f. 24-05-1882 i Terslev sogn) FT-1906: Sorø amt, Ringsted herred, Terslev sogn, Terslev by, 22 d: ID 224-1a4b1e: Christian Ludvig Jensen, f. 30-01-1854, gift, husfar, husejer Bodil Kristine Jensen, f. 06-06-1856, gift, husmor ID 224-1a4b1e2a: Maren Trine Hansen, f. 05-04-1905 i Terslev sogn, barnebarn, midlertidigt nærværende - egentlige opholdssted: Ingelstrup, Sædder sogn, Bjæverskov herred, Præstø amt - hun er datter af murer Niels Kristian Hansen, Terslev Overdrev, Terslev sogn, og (ID 224-1a4b1e2) hustru Anna Christine Hansen f. Jensen Kilde: FT-opslag 42 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=11976#11976,365452 Datter: ID 224-1a4b1e2a: Maren Trine Hansen Født: 05-04-1905 i Terslev Overdrev, Terslev sogn, Ringsted herred og døbt 12-06-1905 i Terslev kirke, Ringsted herred - datter af murer Niels Kristian Hansen, Terslev Overdrev, Terslev sogn, og (ID 224-1a4b1e2) hustru Anna Kristine (læs: Christine) Jensen, 22 år gl. Faddere: Husmand Kristian Jensens hustru, Terslev Overdrev (barnets mormor), husmand Kr. Jensen, samme sted (barnets morfar). Hans Hansen, Hejede (Hejede Gårde, Øster Egede sogn, Fakse h. Præstø amt). Kilde: KB-opslag 109, nr. 4. Terslev sogn, Ringsted herred. Sorø amt. År 1892-1906 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157438#157438,26412469