Correll_Dohlmann

Emma Louise Jørgensen1900

Name
Emma Louise Jørgensen
Birth January 25, 1900
Alias
Emma Louise Saltofte f. Jørgensen

Christening April 16, 1900 (Age 2 months)
MarriageHans Otto SaltofteView this family
June 17, 1923 (Age 23 years)
Death of a husbandHans Otto Saltofte
June 2, 1956 (Age 56 years)
Burial of a husbandHans Otto Saltofte
June 7, 1956 (Age 56 years)
Death

Family with Hans Otto Saltofte - View this family
husband
Hans Otto Saltofte
Birth: October 1, 1889 35 33Terslev Overdrev, Terslev sogn
Death: June 2, 1956Roskilde Amts og Bys Sygehus, Roskilde Domsogn
herself
Marriage: June 17, 1923Engestofte kirke, Musse herred, Maribo amt

Shared note
Emma Louise Jørgensen alias Emma Louise Saltofte f. Jørgensen Født: 25-01-1900 i Engestofte, Engestofte sogn, Musse herred, Maribo amt og døbt 16-04-1900 i Engestofte kirke - datter af kusk Hans Kristian Jørgensen og hustru Sofie Mathilde Goltermann af Engestofte, 35 år. Kilde: KB-opslag 24, nr. 1. Engestofte sogn, Musse herred, Maribo amt. K.M. År 1892-1907. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149189#149189,24665969 Gift 17-06-1923: Ungkarl og hotelejer af Lille Skensved (Højelse sogn), Hans Otto Sandtoft (siden Saltofte), født 01-10-1889 i Terslev sogn, søn af husmand Christian Ludvig Jensen og hustru Bodil Kristine Nielsen, Terslev, gifter sig 17-06-1923 i Engestofte kirke, Musse herred, Maribo amt med pige Emma Louise Jørgensen af Engestofte by og sogn, hvor født den 25-01-1900, datter af kusk Hans Kristian Jørgensen og hustru Sofie Mathilde Goltermann, Engestofte. Vidner: Brudens far, kusk Hans Kristian Jørgensen, Engestofte, samt smedemester Peter Jørgensen, Engestofte. Kilde: KB-opslag 80, nr. Engestofte sogn. Musse herred, Maribo amt. K.M. År 1922-1964. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149191#149191,24666185 Se også: Datteren Bodil Irene Saltofte's fødsel og dåb i Højelse sogn (Lille Skensved). https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152020#152020,25290932 Læs mere på hjemmesiden: Stoltze & Saltoft https://www.stoltze-saltoft.dk/getperson.php?personID=I4441&tree=1