Correll_Dohlmann

Hans Peder NielsenAge: 16 months18861888

Name
Hans Peder Nielsen
Birth November 15, 1886 41 30
Alias
Hans Peter Nielsen

Death of a maternal grandmotherAne Marie Hansdatter
December 30, 1886 (Age 45 days)
Christening January 2, 1887 (Age 48 days)
Death March 28, 1888 (Age 16 months)
Burial April 2, 1888 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 8, 1878Ulse kirke, Fakse herred
elder sister
2 years
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder sister
21 months
himself
Hans Peder Nielsen
Birth: November 15, 1886 41 30Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: March 28, 1888Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
2 years
younger sister
Maren Chatrine Nielsen
Birth: November 4, 1888 43 32Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: April 11, 1891Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
23 months
younger sister
Anna Sophie Nielsen
Birth: October 7, 1890 45 34Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: November 10, 1891Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
23 months
younger sister
3 years
younger sister
3 years
younger brother

Shared note
ID 224-1a4b1f5: Hans Peder Nielsen alias Hans Peter Nielsen Født: 15-11-1886 i Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred og døbt 02-01-1887 i Ulse kirke - søn af husmand Lars Nielsen og (ID 224-1a4b1f) hustru Ane Lisbeth Jensen, 32 år, Olstrup. Kilde: KB-opslag 9, nr. 10. Ulse sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1883-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158172#158172,26561318 Død 28-03-1888: Hans Peter Nielsen dør 28-03-1888 i Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred, 16 mdr. gl., og bliver begravet 02-04-1888 på Ulse sogns kirkegård. Søn af husmand Lars Nielsen, Olstrup. Kilde: KB-opslag 61, nr. 5. Ulse sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1883-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158172#158172,26561370