Correll_Dohlmann

Maren Chatrine NielsenAge: 2 years18881891

Name
Maren Chatrine Nielsen
Birth November 4, 1888 43 32
Alias
Maren Cathrine Nielsen

Christening January 13, 1889 (Age 2 months)
Birth of a sisterAnna Sophie Nielsen
October 7, 1890 (Age 23 months)
Christening of a sisterAnna Sophie Nielsen
November 30, 1890 (Age 2 years)
Death April 11, 1891 (Age 2 years)
Burial April 16, 1891 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 8, 1878Ulse kirke, Fakse herred
elder sister
2 years
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder sister
21 months
elder brother
Hans Peder Nielsen
Birth: November 15, 1886 41 30Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: March 28, 1888Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
2 years
herself
Maren Chatrine Nielsen
Birth: November 4, 1888 43 32Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: April 11, 1891Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
23 months
younger sister
Anna Sophie Nielsen
Birth: October 7, 1890 45 34Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: November 10, 1891Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
23 months
younger sister
3 years
younger sister
3 years
younger brother

Shared note
ID 224-1a4b1f6: Maren Chatrine Nielsen alias Maren Cathrine Nielsen Født: 04-11-1888 i Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred og døbt 13-01-1889 i Ulse kirke - datter af husmand Lars Nielsen og (ID 224-1a4b1f) hustru Ane Lisbeth Jensen, 33 år, Olstrup. Kilde: KB-opslag 26, nr. 9. Ulse sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1883-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158172#158172,26561335 Død 11-04-1891: Maren Cathrine Nielsen dør 11-04-1891 i Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred, 2 år gl., og bliver begravet 16-04-1891 på Ulse sogns kirkegård, Fakse herred. Datter af husmand Lars Nielsen af Ulse-Olstrup. Kilde: KB-opslag 70, nr. 3. Ulse sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1883-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158172#158172,26561379 Folketælling: FT-1890: Præstø, Fakse, Ulse, Olstrup, , 107, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C8405: Lars Nielsen, 45, Gift, Hmd. [Husmand], Husmand, Olstrup, Ulse Sogn, Præstø Amt ID 224-1a4b1f: Anne Lisabet Jensen, 33, Gift, Husmoder, Gverre [Kværrede] Terslev Sogn, Sorø Amt ID 224-1a4b1f1: Anne Marie Nielsen, 11, Ugift, Barn, Olstrup, Ulse Sogn, Præstø Amt ID 224-1a4b1f2: Niels Peter Nielsen, 9, Ugift, Barn, Olstrup, Ulse Sogn, Præstø Amt ID 224-1a4b1f3: Karen Kirstin Nielsen, 7, Ugift, Barn, Olstrup, Ulse Sogn, Præstø Amt ID 224-1a4b1f4: Johanne Katrine Nielsen, 4, Ugift, Barn, Olstrup, Ulse Sogn, Præstø Amt >> ID 224-1a4b1f6: Maren Katrine Nielsen, 1, Ugift, Barn, Olstrup, Ulse Sogn, Præstø Amt